Kolumbijská republika
Zdroj BongoBongo.cz



Kolumbijská republika
Rozloha: 1 138 912 km2
Počet obyvatel: 35 miliony
Hlavní město: Bogotá
(5 milionů obyvatel)
Úřední řeč: španělština
Náboženství: křesťanství
Měna: Kolumbijské peso (COP) =
100 centavů


HISTORIE
Prvními Evropany na území dnešní Kolumbie byli Španělé, kteří na zdejším pobřeží přistáli v roce 1499. Během let 1536 až 1539 si podrobili domorodou říši Čibčů a z celého území vytvořili v letech 1549 až 1564 generální kapitanát Nová Granada. Zlom nastal v roce 1819, kdy byl španělský vliv zcela potlačen. Území dnešní Kolumbie se stalo součástí tzv. Velké Kolumbie pojmenované na počest objevitele Kryštofa Kolumba. V roce 1830 se federace rozpadla na Ekvádor, Venezuelu a Novou Granadu, kterou tvořila Kolumbie a nynější Panama. Nová Granada se prohlásila v roce 1831 republikou, ale až do roku 1861 tu zuřila občanská válka. Po vyhrané válce s Ekvádorem byla země po roce 1863 přejmenována na Kolumbii a na začátku 20. století přišla o území Panamy. Nový stát kolumbijské úřady dlouho neuznávaly a brousily si zuby na opětovné sjednocení, k tomu však už nikdy nedošlo. V letech 1932 až 1934 zemi poškodila válka s Peru. Během druhého světového konfliktu vyhlásila Kolumbie válku Německu. Poválečné období poznamenaly roztržky mezi liberály a konzervativci. Ani po konci střetů nečekalo zemi období klidu, protože od osmdesátých let roste vliv narkomafie a rozsáhlé oblasti Kolumbie ovládají ozbrojená povstalecká hnutí.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje cestovní pas s platností alespoň šest měsíců počítaných od vstupu do této země. Nutné je také platné vízum, které vydává velvyslanectví v ulici Washingtonova 25, Praha 1 (02/21674200, 216744 00, fax: 24225538, úřední hodiny ve všední dny od 9 do 17). Na jiném velvyslanectví nebo přímo na hranicích není v žádném případě možné vízum získat. Při žádosti o vízum je potřeba předložit mimo jiné kopii rezervace letenek. Při převzetí pasu s uděleným vízem se předkládá kopie letenek, potvrzení o zaměstnání, případně živnostenský list, a prokazuje se finanční solventnost, například kreditní karta. Pokud se žadatel nemůže na zastupitelský úřad Kolumbie dostavit osobně, musí vystavit pověřené osobě plnou moc, a to ověřenou notářem. Lhůta pro vydání turistického víza je patnáct pracovních dnů. Často se ale na vízum čeká i pět týdnů. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který se vrací při odjezdu. Při opuštění země leteckou cestou se hradí letištní poplatek ve výši 50 USD. Tento poplatek se platí vždy, tedy i v případě, že je v ceně zakoupené letenky leteckou společností deklarován jako její součást. Přihlašovací povinnost neexistuje. Bez cla je možné dovézt věci osobní potřeby a obvyklé množství tabákových výrobků i alkoholu. Při příjezdu do země vás čeká přísná antinarkotická kontrola, protože obchod s narkotiky se v Kolumbii přísně potírá, byť neúspěšně. Celní orgány požadují nestandardní záležitosti, například fotokopie bankovek, protože se snaží zamezit praní špinavých peněz. Při dovozu a vývozu domácích zvířat se vyžaduje přeložení mezinárodního očkovacích průkazu a osvědčení zvěrolékaře. Platí zákaz vývozu exotického zvířectva a rostlin, což je kontrolováno i pokutováno. Povinná směna valut není stanovena.

KDY A JAK
Nejpříjemnější dobou k návštěvě Kolumbie jsou měsíce v suchém období, ale prohlídka zdejších památek je možná i během dešťů. Hodně cestovatelů sem přijíždí v prosinci a lednu, kdy si také mnoho Kolumbijců sjednává dovolenou, takže doprava je v těchto měsících velmi hustá, autobusy přeplněné a hotely rychle nabírají hosty. Kolumbie má celkem čtyři mezinárodní letiště. Největší z nich leží zhruba patnáct kilometrů od Bogoty a dvakrát do týdne sem létají přímé linky z Evropy, především z Londýna. Let trvá necelých třináct hodin. Další způsob dopravy do Kolumbie, ačkoliv podstatně zdlouhavější, je námořní spojení, které funguje například mezi Nizozemím, Francií či Itálií a kolumbijskými přístavy. Po souši se dá do země dostat po Panamerické dálnici z Panamy. Autobusy jezdí do Kolumbie z Venezuely.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zastupitelský úřad ČR v Bogotě: Embajada de la República Checa, Avenida 7, No. 113-16, Edificio Santa Barbara, 4. Piso, Bogotá, tel.: 00571-2150633, 6218081, fax: 00571-6128205. Důležitá telefonní čísla: ambulance Červeného kříže 132, policie 112, civilní obrana 2126951.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče v Kolumbii je na dobré úrovni především ve velkých městech, podstatně horší je na venkově a mimo turistická střediska. Za ošetření je třeba platit ihned v hotovosti, proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Vhodné je i očkování proti žluté zimnici pro cestovatele, kteří hodlají navštívit níže položené oblasti s typicky tropickým podnebím. Také je dobré pořídit antimalarika. Od cestujících, kteří pokračují letecky z Kolumbie do Brazílie, vyžadují letecké společnosti mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným platným očkováním proti žluté zimnici. V Kolumbii jsou poskytovány veškeré turistické služby. Je třeba počítat s obrovskými rozdíly, protože na venkově je situace často katastrofální. Ceny základních potravin a služeb jsou také podstatně vyšší než v ostatních jihoamerických zemích, přesto není Kolumbie příliš drahou zemí. Cestovatelé musí počítat s denní útratou kolem deseti dolarů, pokud vyhledávají lepší hotely a stravují se v restauracích, vyjde je pobyt zhruba na dvojnásobek. Nároční turisté musí počítat s osmdesáti dolary denně. Většina bank bez problémů vyměňuje valuty nebo cestovní šeky, ale v Kolumbii je stále ještě mnoho peněžních ústavů, které tyto služby neposkytují. Ochota bankovních úředníků se však mění od pobočky k pobočce. Bankovní služby mohou být komplikované i dalšími faktory, finanční ústavy například často zavádějí jednorázové denní poplatky a limity. Turisté se musí připravit i na to, že banky obvykle směnárenské služby nabízejí bez jasně stanovených otvíracích hodin, většinou jen jednu či dvě hodiny denně. Největší šance "ulovit" ochotného bankovního úředníka, který směnu valut provede, je po ránu. Variantou je pouliční směna dolarů v hotovosti, kterou však rozhodně nedoporučujeme, protože hrozí nebezpečí podvodu nebo nabytí falešných bankovek. V poslední době také v Kolumbii evidujeme stále rostoucí počet bankomatů, které přijímají karty Visa a Mastercard a vyplácejí zdejší měnu. Kreditní karty je možné použít v půjčovnách aut, prodejnách letenek a zájezdů nebo v lepších hotelech a restauracích, kde užijete nejčastěji karty Visa. Při troše štěstí můžete platební karty využít také při nákupech spotřebního zboží a platbě za služby ve velkých závodech a státních obchodech. Co se týče ubytování a stravování, po celé Kolumbii vyjma některé mimořádně chudé nebo neobydlené oblasti seženete mnoho hotelů, hotýlků či apartmánů a restaurací. Pokud si však zvolíte levnější zařízení, počítejte s horší kvalitou poskytovaných služeb. Elektrické napětí je 110 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Tento způsob pohybu po zemi však nedoporučujeme, protože půjčovny poskytují nekvalitní vozový park a silnice tu jsou ve velmi hrozivém stavu. Navíc na nich vládne chaos a nerespektování ani nejnutnějších dopravních předpisů. Služby motoristům jsou značně nespolehlivé a řídké, cestování vozem je nebezpečné i kvůli možnosti přepadení nebo zastřelení na menších silnicích. Úředníci vybírají dálniční poplatky, ačkoli v Kolumbii dálnice našeho typu vůbec neexistují. Platí se i za úseky, které v našich podmínkách odpovídají silnicím třetí třídy. Používat je možné také železnice nebo autobusy, jde však o velmi nekvalitní možnost pohybu, navíc je také nebezpečná. Ve vlaku více než jinde hrozí možnost okradení a oloupení s nožem v ruce. Relativně nejbezpečnějším dopravním prostředkem jsou vnitrostátní letecké linky, byť jsou na latinskoamerické poměry poněkud drahé. Jednotlivá letadla přitom nejsou udržovaná, o čistotě na palubě nemluvě. Taxislužba není příliš pohodlná, není vhodné svěřit se do rukou neznámého řidiče, protože je často členem pouličního gangu a jízda může skončit i smrtí. Čas je v Kolumbii minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ
Kolumbie patří mezi země světa držící nechvalný rekord co do počtu únosů, v roce 1999 jich tu zaregistrovali téměř tři tisíce. Více než polovina je připisována marxistickým povstalcům, kteří kontrolují čtyřicet procent území. Bogota zase patří mezi nejnebezpečnější města světa, těsně ji ale následuje i Meddelín a Cali. Důrazně doporučujeme nenosit cenné předměty nebo vyšší hotovost, po setmění se raději vyhněte temným městským čtvrtím. Nejlepší však zůstává nevycházet vůbec. Dobré je využívat hotelových bezpečnostních schránek pro bezpečnější uložení cenností, cestovních dokladů a letenek. Vhodné je pořídit si fotokopii příslušných stránek cestovního pasu a originál uložit na bezpečném místě. Vážná bezpečnostní rizika na převážné většině kolumbijského území vyplývají z ozbrojeného konfliktu mezi povstalci a ozbrojenými složkami státu. Při cestách českých turistů do odlehlejších oblastí se doporučuje konzultovat s naším velvyslanectvím v Bogotě aktuální bezpečnostní situaci v jednotlivých oblastech.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI
* V některých oblastech Kolumbie, třeba v Amazonii, na ostrovech San Andrés a Providencia v Karibiku nebo v národních parcích, je třeba počítat se zvláštní turistickou daní. Její výše se pohybuje od 10 do 20 USD (leden 2000).
* Vyvarujte se jakéhokoliv kontaktu s drogou. Mohli byste být zneužiti narkomafií k transferu narkotik, popřípadě byste mohli skončit v tvrdém kolumbijském vězení. Byť je zdejší policie zkorumpovaná a s mafiány tajně spolupracuje, čas od času se jí hlavně ve spolupráci s kolegy z USA nějaký ten úspěšný zátah podaří (květen 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *