Dětské centrum

            Struhlovsko 1424, HRANICE, PSČ 753 01,   tel. 0642 / 20 43 17
            detske@centrum.cz                                           
 Historie
 Současnost
 Sponzoři
 Fotoalbum
 
 
 
 
Aktualizováno:28.08.2001
   webmaster: Mich@l a &
                          Jak to všechno bylo...

  Dětské centrum v Hranicích vzniklo z iniciativy občanské organizace Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích.

   Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích

Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích je dobrovolnou , nezávislou, demokratickou organizací. Jejím cílem je pomáhat postiženým dětem (s mentálním a zdravotním postižením, kombinovanými vadami) a jejich rodinám, podporovat všechny iniciativy zabezpečující trvalé podmínky života, prosazování rovnoprávného postavení postižených občanů a provádět osvětovou činnost.

                        

Vznik Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích

       Sdružení pro pomoc postiženým dětem se sídlem v Hranicích vzniklo v červnu 1993. Aktivita vyšla z přirozeného zájmu rodičů  postižených dětí vytvořit zařízení, které by umožňovalo dětem základní výchovu a vzdělání. Proč Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích vzniklo a co vzniku předcházelo ?

             Úplně první impuls vydal v únoru 1993 ing. Z., otec tehdy téměř dvouletého, těžce mentálně i tělesně postiženého dítěte, který si v této době již připouštěl (po nesčetných vyšetřeních svého syna, zásazích lékařů, rehabilitačních a léčebných zákrocích) fakt, že zdravotní stav dítěte se nezlepší. Také cítil, že jeho manželka začíná být každodenní náročnou péčí o dítě vyčerpána nejen psychicky, ale i fyzicky. Tušil, že budou muset přijmout určitý kompromis a najít pomoc v péči o dítě. Spolu s ošetřující lékařkou začali hledat zařízení, kam by syna mohli umístit, alespoň na část týdne, tak, aby si matka dítěte mohla odpočinout a věnovat se zdravé dceři, na kterou ji zbývalo méně času.  

                                        

       Manželé Z. se zajímali o možnosti umístění dítěte v zařízení prostřednictvím odboru sociálních věcí v Hranicích. Zjistili, že v okrese Přerov v té době neexistovala žádná instituce, jejíž služeb by mohli využít. O vzdálenějších místech (městech) zatím neuvažovali. Chtěli, aby zařízení nebylo příliš daleko, víkendy si přáli trávit se synem společně doma, proto měli zájem pouze o týdenní pobyt dítěte. Dojíždění pro dítě do vzdálených míst by vyžadovalo více času a bylo by i finančně náročnější. O nabízené možnosti referátu sociálních věcí Okresního úřadu v Přerově podat si žádost o zařazení dítěte do Ústavu sociální péče ve Skaličce (okres Přerov), zatím neuvažovali. Ne kvůli obavám, že nebude udělena výjimka přijmout chlapce do dívčího zařízení (nutné vyjádření a souhlas ministerstva zdravotnictví), ale přece měli jinou představu o poskytované péči. Navíc na Okresním úřadě v Přerově bylo evidováno 20 žádostí o umístění dítěte do ústavu sociální péče a dle prognóz sociální pracovnice vyřízení většiny žádostí je otázkou několika let.

       Skutečnost o šanci zařazení dítěte, byť do ústavu sociální péče, potvrdila ing. Z., že s tímto problémem se potýká většina rodin pečujících o postižené dítě, že přítomnost specializovaného zařízení v Hranicích postrádá více rodičů. Proto také svou představu konzultoval s vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu v Hranicích,některými speciálními pedagogy, lékaři a členy městského zastupitelstva.

       Začátkem dubna 1993 se kolem ing. Z.vytvořila skupina lidí, kteří s návrhem vybudování Dětského centra, kde by našly útočiště postižené děti, sympatizovali a rozhodli se podniknout nezbytné kroky k jeho realizaci.

       Ing. Z. kontaktoval prostřednictvím vedoucí sociálních věcí Městského úřadu v Hranicích rodiče postižených dětí žijících v Hranicích a okolních vesnicích. Na prvním setkání byli rodiče seznámeni se záměrem- vybudování Dětského centra. Ing. Z. podrobně vysvětlil reálné možnosti vzniku a existence zařízení. Rodiče po vzájemných konzultacích vyjádřili souhlasem podporu tomuto projektu. Dlouho se vedly diskuse a hledaly cesty, za jakých podmínek a okolností má takové zařízení  vzniknout, jakým způsobem bude zajištěn jeho provoz.

       Rodiče spolu s některými zájemci absolvovali na vlastní náklady návštěvy v již existujících zařízeních na Olomoucku-Dětské centrum v Uničově, dětské centrum Credo v Olomouci, Farma v Topolanech. Cílem návštěv bylo zjistit zkušenosti zdejšího zřizovatele o provozu zařízení (personálním, ekonomickém aj. zajištění) , o poskytovaných službách a formách péče.

       Zájem rodičů byl v této době (květen 1994) stimulován právě vyhlášeným konkursem městského zastupitelstva v Hranicích na využití objektů jeslí na sídlišti Struhlovsko, které 30.6.1994 ukončily provoz. Konkurz zaručoval vítěznému projektu bezplatný pronájem budovy a zahrady (blíže popisuji v kapitole Vznik Dětského centra).Na základě zkušenosti z již existujících zařízení, po konzultacích s vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu v Hranicích, po doporučeních odborníků Pedagogické fakulty v Olomouci (katedra speciální pedagogiky), po konzultacích s pracovníky Ministerstva školství se rodiče postižených dětí rozhodli na dalším setkání, že nejoptimálnější cesta k realizaci jejich záměru - zřídit v Hranicích dětské centrum - bude prostřednictvím občanského sdružení, jež sami založí. Nejsilnějším motivem tohoto kroku byla snaha pomoci vlastním dětem a pocit nutnosti nést odpovědnost za toto rozhodnutí.

       Za tímto účelem byl ustaven z řad rodičů přípravný výbor. Vedením přípravného výboru byl pověřen na setkání rodičů ing. Z. Zájemci o členství ve vznikajícím občanském sdružení měli možnost vyjádřit se k poslání vznikající organizace, dalším otázkám týkajících se její činnosti a k předložené pracovní verzi stanov.

       Konečná podoba stanov, kterou vypracoval přípravný výbor, byla zaslána Ministerstvu vnitra České republiky a zaregistrována dne 17.6.1993.

       Na ustavující schůzi bylo přijato celkem 16 členů. Členy sdružení se stali převážně rodiče postižených dětí žijících v Hranicích a blízkém okolí.

 

Poslání a činnost sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích

      Poslání a činnost Sdružení, jeho postavení a organizační strukturu uvádí Stanovy Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích.

       Stanovy uvádějí v úvodní kapitole, že Sdružení ve své činnosti navazuje na Deklaraci práv mentálně postižených,vyhlášenou Valným shromážděním OSN a na Deklaraci práv invalidů OSN. Taktéž vychází z poznatků Světové zdravotnické organizace a dalších mezinárodních aktů , ze stavu péče o mentálně postižené občany v ČR s cílem dosáhnout plného uplatnění principů Sociální spravedlnosti a humanismu zakotveného v Listině základních lidských práv a svobod, schválené Federálním shromážděním ČSSR dne 9.ledna 1991.

       Oficiální název organizace je Sdružení pro pomoc postiženým dětem. Sídlem sdružení jsou Hranice, působnost na území regionu Hranice. Ve všech organizačních článcích je Sdružení právnickou osobou, jedná svým jménem a nese majetkovou odpovědnost za své závazky.

       Mezi hlavní cíle Sdružení patří - pomáhat postiženým dětem, které ve svém životě potřebují vedení, pomoc a podporu svých rodin a společnosti. Cílem je vyhledávat, získávat a podporovat iniciativy zabezpečující trvalé zlepšování podmínek života postižených dětí v rodinách a provádět péče o osoby s postižením doma i v zahraničí.

       Stěžejním posláním organizace je vybudování Dětského centra v Hranicích pro postižené děti. Tím chce Sdružení umožnit rodičům, přátelům a odborníkům, aby mohli přispívat k zajištění a prohloubení péče o postižené. Sdružení má zájem, aby v tomto zařízení byla poskytována postiženým dětem péče, v které se budou spojovat zkušenosti odborníků s prožitky a poznatky rodičů postižených dětí. Sdružení chce napomáhat při řešení základních životních otázek postižených dětí, především v oblasti výchovy a vzdělání, pro jejich přiměřené společenské a pracovní uplatnění.

       Sedmý článek Stanov se týká zřízení Dětského centra, upravuje vztahy mezi Dětským centrem a Sdružením. O zřízení, názvu, sídlu, obsahu činnosti, jmenování a odvolání ředitele (vedoucího) rozhoduje výkonný orgán - Rada Sdružení. Ta také nese zodpovědnost za plnění cílů. Ředitel Dětského centra zodpovídá za výsledky hospodaření a dodržování obecně závazných předpisů při provozu (tzv.přenesená působnost). Sdružení získává pro svou činnost hmotné prostředky z členských příspěvků a darů, z příspěvků rodičů na provoz zařízení, z dotací státu, města, obcí a dalších organizací , z výnosů vlastních akcí. Takto získané prostředky má Sdružení uloženy na zvláštním účtu v peněžním ústavu. Při nakládání s majetkem se řídí závaznými právními předpisy a interními směrnicemi. Za správu svěřeného majetku a hospodaření s finančními prostředky odpovídá Rada podle schváleného rozpočtu (evidence majetku, finančních prostředků a účelného využívání). Rada má povinnost hospodařit s dotacemi a dalšími finančními prostředky podle pravidel, která stanoví organizace, jež prostředky poskytla.

  Vznik Dětského centra             

      

       Významným momentem pro uskutečnění záměru Sdružení pro pomoc postiženým dětem bylo, že Městský úřad v Hranicích vyhlásil v dubnu 1993 konkurz na využití objektu bývalých jeslí na sídlišti Struhlovsko. Pravidla konkurzu zaručovala vítěznému projektu zaměřenému na činnosti v oblasti školství, zdravotnictví a sociální- bezplatný pronájem budovy a zahrady. Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích, v zastoupení ing. Z., předložilo městskému zastupitelstvu v Hranicích 17.5.1993 žádost o přidělení objektu bývalých jeslí Struhlovsko do bezplatného pronájmu Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích za účelem zřízení Dětského centra.

     

       Důvodová zpráva projektu se odvolávala především na tyto skutečnosti:

·  * Předimenzované ústavy sociální péče (okresní úřad eviduje 20 nevyřízených žádostí o umístění), ÚSP ve Skaličce, Dřevohosticích (okres Přerov) jsou předimenzovány.

·  * Kromě těchto žadatelů existují další postižené děti, které rodiče nechtějí „odložit“ do ústavu sociální péče s celoročním pobytem nebo nejsou spokojeni s jeho úrovní služeb.

·  * Protože matky postižených dětí nemohou být zaměstnané, pobírají  dávky sociálního zabezpečení (sociální podporu, příspěvky), jejich společenské postavení je značně ztížené.

·  * Neustálá osobní péče matky o postižené dítě je velmi namáhavá a nemůže nahradit odbornou péči včetně rehabilitačních cvičení, které jsou pro postižené dítě nezbytné.

·  V závislosti na těchto okolnostech byl iniciován vznik Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích ing. Z., mimo jiné za účelem zřízení Dětského centra.

·  Projekt zobecňuje zkušenosti z jiných zařízení tohoto typu v okolních okresech, konzultace na ministerstvu školství, referátech sociálních věcí Okresního úřadu v Přerově a Olomouci, diskuse o záměru s odborníky- psychologem, sociologem, speciálními pedagogy, lékaři.

·  Dále projekt informuje o neformálních setkáních rodičů   postižených dětí v Hranicích (prostřednictvím odboru sociálních věcí Městského úřadu v Hranicích), z nichž vzešel vznik Sdružení v Hranicích, a předkládaný záměr vycházející z požadavků rodičů.

·  Sdružení pro pomoc postiženým dětem konstatuje, že současný stav budovy jeslí na Struhlovsku není v žádoucí podobě, vyžaduje úpravy pro pohyb postižených dětí, také že na tento projekt by měl v budoucnu navazovat další, který by např.formou chráněných dílen zajistil důstojnou existenci postižených po 18.věku života.

·  Předkládaný projekt v květnu 1993 uvažoval o umístění 30 dětí s mentální retardací a kombinovanými vadami (dle zájmu rodičů- členů Sdružení pro pomoc postiženým dětem a evidence MěÚ v Hranicích): 5 dětí ležících s celotýdenním pobytem, 10 dětí předškolního věku s pobytem denním, 15 dětí školního věku (pomocná škola) s pobytem denním. Představa o personálním zabezpečení byla následující: ředitel, 2 speciální pedagogové VŠ, 3 pedagogové SŠ, 2 speciální zdravotníci SŠ, 2 rehabilitační sestry, 1pomocný zdravotník, 1 ekonomický provozní, 1 kuchařka, 1 uklízečka. Se zajištěním lékařské péče se počítalo externě. Byla zde zachycena i představa o poskytovaných službách rehabilitačních (ambulantně) - ve spolupráci s nemocnicí a zdravotními pojišťovnami. Projekt počítal i se svozem dětí z okolních vesnic.

·  Žádost také obsahovala předběžnou kalkulaci nákladů a příjmů, jež zajišťují provoz, vycházející ze zkušeností již existujících zařízení , z představ o provozu objektu, předpokládaných úprav budovy.

      

       Městské zastupitelstvo v Hranicích přidělilo objekt bývalých jeslí na sídlišti Struhlovsko, které k červnu 1993 ukončily svou činnost Sdružení pro pomoc postiženým dětem v Hranicích, za účelem zřízení Dětského centra. Zároveň členové zastupitelstva schválili dlouhodobý bezplatný pronájem budovy a zahrady, a dotace v rozsahu 300.000 tisíc korun ročně.

       Členové Sdružení pro pomoc postiženým dětem byli povzbuzeni prvním úspěchem, neboť si uvědomovali, že bez vstřícného přístupu MěÚ v Hranicích by záměr nebylo možné uskutečnit.

       Před Sdružením stály další úkoly. Především dovést záměr projektu do reálné skutečnosti (kapacita, personální zajištění, finanční stránka provozu), zajistit přestavbu objektu.

       Budova bývalých jeslí doznala podstatných změn- bezbariérové přístupy, změny velikosti dveří, bezbariérové sociální zařízení, únikový východ z prvního patra, vybudování tříd a tělocvičny v budově Dětského centra, apod. Na rekonstrukci se podílela řada hranických firem z velké části zdarma nebo za režijní náklady. Některé hranické podniky poskytly zdarma stavební materiál. Velkou část úprav odvedli rodiče (členové Sdružení), především v červenci a srpnu 1994, při konečných úpravách spolu s některými budoucími zaměstnanci a členy jejich rodin. Nutné výdaje na opravu budovy byly financovány ze zdrojů Sdružení získaných od Městského úřadu v Hranicích, Okresního úřadu v Přerově.

       Ministerstvo školství zařadilo Dětské centrum dne 26.8.1994 do sítě soukromých školských zařízení.

 

   Autorem tohoto článku je Mgr. Helena Hetmanová.

                       

                       zpět na úvodní stranu

 

 

 

 

                          

 

                                                             
 

 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *