KOVOSVIT DS a.s , Samoty 1531 , 397 84 Písek
Příklady použití tepelného zpracování
a ostatních kalírenských prací
Cementování, kalení
Nasycení povrchu materiálu uhlíkem do požadované vrstvy a následné zakalení. Povrch součásti je tvrdý – cca 60 HRc, jádro součásti zůstává měkké.
Cementování, nitrocementování a kalení v ochranné atmosféře
Nasycení povrchu materiálu uhlíkem ( u nitrocementace uhlíkem a dusíkem ) do požadované vrstvy a následné kalení. Dusík zde slouží k zvýšení povrchové odolnosti materiálu. Ochranná atmosféra zajišťuje bezopalové ( bezokujové ) tepelné zpracování.
Cementování a kalení je vhodné pro výrobu širokého spektra součástí, kde je požadován tvrdý povrch a měkké jádro – ozubená kola, čepy, pouzdra a podobně.
Kalení a zušlechťování, kalení a zušlechťování v ochranné atmosféře
Toto tepelné zpracování používáme k zvýšení odolnosti materiálu a ke zlepšení jeho vlastností. Tyto vlastnosti jsou určeny druhem použitého materiálu. Po zakalení je materiál popuštěn a tím se sníží jeho křehkost. Kalit a zušlechťovat lze rovněž i v ochranné atmosféře.
Použití: Podle druhu materiálu na různě namáhané součásti. zušlechťování materiálu je vhodné před jeho obráběním, protože jeho struktura je po zpracování stabilní, vhodná k obrábění. Materiál se takzvaně nemaže, má ideální řezné podmínky při obrábění, což přináší časovou úsporu i úsporu řezných nástrojů.
Vysokofrekvenční ( povrchové ) kalení
Tímto kalením je možno dosáhnout u vhodně zvolených materiálů tvrdosti shodné s tvrdostí cementovaných a kalených povrchů. Prokalení se provádí do hloubky cca 1 mm. Největší výhodou tohoto tepelného zpracování je možnost zakalit pouze určitou část součásti, zatím co vlastnosti zbytku součásti se nemění. Pro příklad : Na hřídeli, vyrobené z materiálu 12050 a zušlechtěné na 850 N/mm2 bude umístěno ložisko. Toto místo se povrchově zakalí na tvrdost 50 – 55 HRc, přičemž vlastnosti zbytku hřídele se nemění.
Další možnosti viz obr.
Toto tepelné zpracování je vhodné pro kalení povrchů rotačních součástí jako hřídelí a čepů ( musí být z obou stran navrtány pro upnutí do kalícího stroje ), pro kalení zubů ozubených kol, pro místní kalení nejrůznějších součástí, pro kalení přítlačných a třecích ploch, kalení nástrojů pro bourací kladiva, sekáčů a podobně.
Žíhání
Žíhání materiálu snižuje jeho tvrdost a tím zvyšuje možnosti jeho obrábění a šetří řezné nástroje. Je nezbytné před obráběním materiálů řezaných plamenem nebo jinými zdroji, produkujícími teplo, neboť v místech řezu dochází ke zvýšení tvrdosti a změně struktury materiálu. Tato místa pak bývají náchylná k praskání materiálu. Žíháním dojde k urovnání struktury. Žíhání je nutné i před obráběním odlitků, po svařování dílců, brání budoucím deformacím materiálu.
Černění ( brinýrování ) materiálu
Černění je chemický postup, při kterém se do povrchu materiálu dostávají látky, které způsobí zčernání povrchu. Používá se pro vzhledové dokončovací práce.
Pískování ( tryskání ocelovým pískem )
Při tomto postupu je písek metán vysokou rychlostí na tryskané dílce a čistí jejich povrch. Povrch je pak matně stříbrný, zbavený koroze a připravený pro povrchové úpravy.
Použití :
Úprava a očištění povrchů před lakýrnickými pracemi, očištění zkorodovaných dílců, úprava povrchů před galvanickým pokovováním, otryskání konstrukčních prvků, dílců při generálních opravách, automobilových disků a jiné.
Kontakt:
KOVOSVIT DS a.s , Samoty 1531 , 397 84 Písek
p.
Hřebejk Roman -
mistr kalírny
Tel. : 382 333 239
Mob. 606 651
194
Fax.: 382 333215
E-mail : hrebejk@kovosvit.cz