* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *

Dušan Dibala o prvom preteku Dunlop Trophy

Slovenský motocyklový pretekár Dušan Dibala bol jedným zo slovenských pretekárov, ktorí absolvovali preteky maďarskej série III. Dunlop Trophy na maďarskom Hungaroringu. Tu vám prinášam jeho správu zo spomínaných pretekov, tak ako ju uverejnil na svojej stránke www.automotoklub.sk

Na Hungaroring som odchádzal plný očakávania čo prinesie nová sezéona. Na Slovensku takmer zabudnutý šport rýchlestných motocyklov bez preteku so 5-7 jadcami to nevyzerá vobec dobre. Zlá ja aj finančná situácia tak ako v iných na financie náročných športoch kde technika tvorí základ úspechu. Ja som sa cítil ako mmušketier bojujúci s presilou techniky aj financií.
V sobotu ráno na požičanej dodávke (od firmy DIBUS). Cesta bola v celku v pohode len trochu nudná pretože som išiel znova sám.
V depe som bol trochu šokovaný pretože v mojej triede Supersport 600 ccm sa na štart prihlásilo 26 jazdcov. To v minulej sezóne nebola niekedy ani polovica z tohoto počtu . Navyše technika na mimoriadne vyskej úrovni vrátane najnovších modelov motoriek - r.2006. Ja so svojím veteránom z roku 2000 som bol s technikou určite na konci pomyselného technického rebríčku.
Po príchode na Hungaroring som sa zvítal s kamarátmi a po vybavení formalít som si rýchlo nachystal motorku. Vyrážam. Prvé pocity som mal veľmi dobré, ako keby som na motorke nesedel len mesiac. Pritom to bolo už od októbra. Už v piatej zákrute som šúchal koleno o asfalt, ale bolo cítiť že na ovládateľnosti treba potrénovať. Rozjazdieval som sa dosť rýchlo len som nebol spokojný s veľmi rozladeným podvozkom s ktorým som nevedel zajazdiť lepšie ako 2.07. Bolo to so zodratou zadnou pneumatikou ktorá mi šmýkala. Rozladený podvozok sa ukázal aj na prednej pneumatike (viď obrázok). Cítil som aj moju slabšiu kondíciu.
Večer som si riadne skontroloval motorku, vyčistil a vymenil brzdové platničky. Všetko bolo v poriadku okrem zlomeného ucha na pod sedadlovom ráme, čo nebola veľká závada.
V nedeľu ráno po vybavení formalít a prehliadke motorky sme nemali veľkú chuť trénovať pretože na trati boli veľké mláky lebo v noci pršalo. Hodinu pred mojou meranou jazdou som aj tak vyšiel na trať trochu sa „rozkývať“ čo nebolo najrozumnejšie, pretože miestami boli na trati mokré fľaky. Veľmi mi šmýkal zadok, niekedy aj predok. V piatom kole za šikanou kde som si myslel že je to už suché som pod veľkým plynom dostal poriadny higsider ktorý ani neviem ako sa mi podarilo vyrovnať. Pri ňom som si prilbou buchol do predného plexiskla čím som si poškodil plexi na prilbe. Toto ma trochu poznačilo.
Po príchode do boxu som rýchlo demontoval kolesá a utekal ich prezuť. Čo mi trochu trvalo pretože záujemcov bolo dosť a musel som čakať čím som si skrátil 20 min. z meraného tréningu. V meranom som robil dosť chýb pretože som chcel čo najlepšie zajazdiť. Z podvozkom som sa trochu pohral ale aj tak mi to nepomohlo a nevedel som zajazdiť lepšie ako 2:07,57 čím som obsadil pekné siedme miesto s ktorým som bol spokojný. Ako som spomínal v 600-tovkách nás bolo 26 tak sme štartovali čisto len samé 600-tovky načo som sa tešil. Ale neprišli do tejto triedy len nováčikovia ale aj lepší jazdci čo poukazovalo aj to že v troch sekundách nás bolo jedenásť.
Na štarte mi "malý úsmev" upadol keď som videl že s takouto „starenkou“ som tu iba sám. Bolo tam všetko nad 2003. po takmer dobrom štarte mi súperi ukázali že koľko koníkov mi už chýba keď na konci rovinky mi ušli zhruba o 30 metrov. A vedľa mňa boli pretekári z tretej až štvrtej rady. V prvých zákrutách som viac bojoval ako posledné preteky ale veľmi mi to nepomáhalo. Ostala mi 11-násta priečka a snažil som sa držať tempo s P. Duchyňom čo mi vydržalo asi iba tri kolá pretože ma na rovinke predbehol s novou Suzuki r.výroby 06. S ním som držal krok do pred posledného kola keď po mojej chybe (bol som dlhý na brzdy) ma predbehol ďalší maďarský pretekár a tak mi ostala trinásta priečka.
S 13-nástim miestom nie som veľmi spokojný ale keď zoberiem do úvahy že zo 6-ročnou motorkou som držal tempo s novými a tuningovími motorkami tak je to celkom pekné umiestnenie. Rozhodne ítim že by som bol s novou technikou omdosť rýchlejší a miešal karty niekde vpredu.

Ešte neviem ako to doriešim z podvozkom. Minulý rok mi podvozok nastavoval kamarát z Pannonie Jeno ale ja sa na Pannoniu veľmi nechystám, tak budem musieť rozmýšľať čo, ako ďalej.
Z troch Slovesnkých pretekárov bol Peter Jaroš v triede OPEN 1000 ccm na deviatom mieste a Peter Duchyňa v mojej triede na 10 mieste. Do ďalšieho preteku musím riadne zabrať na mojej kondícii a po ďalšom preteku sa znovu ozvem.