Majstrovstvá SR a UEM Alpe Adria na Hungaroringu

Konečne sa dočkali aj naši cestní pretekári, keď počas uplynulého víkendu absolvovali prvé tohtoročné preteky na maďarskom Hungaroringu. Do samotných majstrovstiev SR však nakoniec bodovali len niekoľkí, pretože ďalší buď spadli, alebo štartovali v iných seriáloch. Či už v majstrovstvách ČR, alebo v maďarskom Dunlop Trophy.

Veľmi zvedaví sme boli na triedu 125 Sportproduction, kde sme vlani vďaka Michalovi Puškárovi mali majstra šampionátu Alpe Adrie. V Maďarsku sa stretla silná konkurencia 25 pretekárov, z toho dokonca piati boli Taliani. A práve Puškár, Galbusera a Altomonte ovladli nielen kvalifikácie, ale aj samotné preteky. V pretekoch sa ich spočiatku snažil držať aj náš Tomáš Svitok, ktorý dokonca ušiel aj vlaňajšiemu českému preborníkovi Radkovi Lamichovi. Tomášová Aprilia však tempo nevydržala, zadrelo sa ložisko v prevodovke a Tomáš nepríjemne havaroval. Ostal nezranený, no motocykel si to poriadne odniesol. Vpredu potom začalo narastať tempo, Michal Puškár prekonal traťový rekord, no problémy nastali pri predbiehaní pretekárov o celé jedno kolo. Okrem toho Talian Galbusera vyrazne pritvrdil, čoho stopy sa dali po pretekoch nájsť aj na kapote nášho Puškára. Nakoniec bol v cieli prvý Altomonte pred Galbuserom a Puškárom. Čech Lamich bol štvrtý, náš Michal Mišák štrnásty, no v rámci M SR bol druhý za Puškárom.

V triede 125 GP sa po zranení z predsezónnych testov v španielskej Cartagene na štarte objavil aj 14-ročný Tomáš Krajčí. V pretekoch obsadil 14. miesto. Do M SR zobral plný pocet 25 bodov, no v jeho triede ďalší Slováci neštartovali.

Ďalší slovenskí pretekári sa predstavili v zahraničných šampionátoch. Vladimír Ruža štartuje v českých Superstockoch 600 a už v tréningoch dokazoval, že by aj tento rok mohol patriť medzi kandidátov na najvyššie priečky, keď si vybojoval spomedzi českých jazdcov tretie miesto (v ramcii AA desiate zo 42 trénujúcich). V samotných pretekoch jazdil z Čechov tretí, no tesne pred ním spadol jeden z pretekárov (highsider) a Vlado trafil jeho motocykel. Stalo sa to v najrýchlejšej zákrute, takže pád to bol hrozný. Vlado zostal nezranený, no motocykel je v hroznom stave. Ruža má teraz obavu, či sa mu ho vôbec podarí opraviť...

Jazdci maďarského seriálu III. Dunlop Trophy absolvoval počas víkendu už druhý diel šampionátu a tentokrát sa v ňom predstavili štyria slovenskí pretekári. Prvý krát štartoval v triede 1000 ccm Igor Marinica na svojej celkom novej Suzuki, z ktorej mal sám strach, veď zatiaľ na nej najazdil doslova pár kilometrov. V pretekoch vsak obsadil 11. priečku, čo je na prvý krát veľmi dobrý výsledok. Ďalší debutant v tejto triede, Jaroslav Kocúr skončil po svojou litrovou Apriliou na piatom mieste v triede do 750 (hodnoti sa ako v minulosti WSBK - stvorvalce do 750 a dvojvalce do 1000). V triede do 600 skončil Peter Duchyňa tesne za bodmi (17. miesto) a Dušan Dibala kvôli poruche vôbec neštartoval. Keď sa mu konečne podarilo podľa predstáv nastaviť podvozok, tak počas prvej kvalifikácie mu vypovedal službu motor a Dušan nedokázal poruchu odstrániť. Aspoň je prinútený urýchliť svoje rozhodnutie zohnať si novší motocykel, veď ten jeho doterajší bol najstarším v štartovom poli.

Ďalšie preteky M SR sa konajú v rámci seriálu Alpe Adria 21. mája v chorvátskej Rijeke, o dva týždne neskôr (4. júna) potom na Pannoniaringu.