Rozhovor s Tomášom Svitkom

Na začiatku sezóny sa v štartovej listine triedy 125 Sportproduction objavilo nové meno. Pre fanúšikov cestných motocyklových pretekov však nové nebolo, pretože Tomáš Svitok sa už niekoľko rokov veľmi úspešne prezentoval v juniorských kategóriách a tak jeho vstup medzi seniorov bol len logickým vyústením jeho doterajšieho snaženia. Počas sezóny šla jeho forma veľkými skokmi kupredu a pri poslednom preteku sezóny v Brne už dokázal bojovať s najlepšími. V záverečnom hodnotení majstrovstiev Slovenska získal celkové druhé miesto za M. Puškárom. Jeho úspešný vstup medzi seniorov nezostala bez povšimnutia a tak mu "na stole" leží zaujímavá ponuka pre nasledujúcu sezónu. Viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore, v ktorom vám bližšie predstavím tohoto nášho 15-ročného pretekára.

Tomáš, ako si sa vôbec dostal k motocyklovému športu?

Začínal som s motokrosom, otec bol motokrosový pretekár a práve cez neho som sa k tomu dostal. Jazdil som aj Supermoto. K cestným pretekom nás potom priviedol Jaro Černý senior, ktorý mal v tom čase na starosti preteky juniorov na Slovensku. Teraz už jazdím päť rokov.

Počas toho obdobia si vybojoval aj veľa úspechov. Menuj nám aspoň tie najväčšie.

V triede 50 automat som bol majstrom na Slovensku a aj medzinárodne v Čechách a vlani som skončil v sedemdesiatkach druhý.

V plnom tempe na okruhu v Brne

Pred sezónou ste sa rozhodli prestúpiť do seniorskej kategórie a najprv to vyzeralo na triedu do 250 ccm. Aký bol dôvod, že to nevyšlo?

Peniaze. Ich nedostatok je vždy ten najväčší problém.

Takže ste sa rozhodli pre triedu 125 SP...

Áno. Túto triedu sme išli hlavne preto, aby sme si vyskúšali veľké okruhy a všetko okolo, pretože na budúci rok chceme jazdiť šesťstovky a Stocky.

Aha, takže meníš triedu...

Na 99 percent pôjdeme tie Stocky.

Na akej značke?

Na Yamahe R6, alebo na Honde.

Pred štartom v Brne

Vráťme sa k práve dokončenej sezóne, ako si s ňou spokojný?

Zo začiatku sme sa moc nechytali, pretože je to „espéčko“ a tam je treba veľmi upraviť motor, aby išiel človek dopredu. Teraz v poslednom preteku sa nám už celkom darilo. Čo sa týka seriálu Alpe Adria, ten sme ani neabsolvovali celý, v Chorvátsku som si zlomil kľúčnu kosť a na Most sme nemali peniaze.

Splnili sa tvoje predsezónne ciele?

Našim cielom bolo umiestnenie v prvej trojke celkového poradia majstrovstiev Slovenska a pravidelné bodovanie v seriáli Alpe Adria. Takže cieľ sme splnili.

Na akom stroji si jazdil?

Je to z Talianska dovezená Aprilia, ročník 2000. A teraz je vlastne na predaj, takže ak by mal niekto záujem...

V súboji s majstrom ČR Radkom Lamichom

V tomto športe sa stále spomínajú financie. Máš niekoho, kto vám to pomáha „ťahať“ po tejto stránke?

Samozrejme. Sú to firmy ADAMS MOTO, či MOTO RAJ a snažíme sa samozrejme zohnať aj ďalších a to je naša prvoradá úloha pre najbližší čas. Dostali sme totiž ponuku od pána Smrža štartovať v jeho tíme MS Racing na budúci rok, na to treba samozrejme peniaze.

Tomáš, ďakujem za rozhovor, gratulujem k titulu vicemajstra SR a prajem ti úspešný prestup do novej triedy.