M A R S - nadpis

Astronimický znak pro Planetu Mars

planeta Mars

 

 

 

Odkazy na další stránky

Tabulka základních údajů o planetě

Marsovy měsíce

Polární čepičky

Obrázky

Galerie

 

 

Připravuji ...

 Servery po celém světě

Výzkum Marsu

Teraforming Marsu

a další...

 

Mars je čtvrtou planetou od Slunce a je často nazýván jako Červená planeta. Na noční obloze je po Měsíci a Venuši, třetím nejviditelnějším tělesem. Skály, kaňony a nebe mají červený a růžový odstín. Jeho červená barva zasahuje až do historie. Získal jméno po římském bohu války. Jiné národy mu však přezdívají i jinak.
  Díky mytologii získaly i svá jména Marsovy měsíce Phobos a Deimos (Strach a Hrůza), což byly váleční koně táhnoucí Marsův vůz.
Před vesmírným výzkumem byl Mars častým námětem spisovatelů a filmařů. Fascinoval mnoho lidi a zvláště pak svými kaňony o nich se lidé dříve domnívali, že jsou zavlažovacími kanály, vybudovanými inteligentními tvory. 

  Mars patří mezi takzvané terastrické planety. Jeho povrch je pokryt červeným oxidem železa , což je v podstatě rez. Podmínky pro život na této planetě nejsou příznivé. Panují zde teploty hluboko pod bodem mrazu. Atmosféra je složena převážně z oxidu uhličitého. Gravitace je zde tak malá, že neudrží příliš velké množství plynu okolo planety a proto je zde velice malá vrstva (a tlak)  atmosféry. Ale i přesto je podobný Zemi. Je zde přibližně poloviční gravitace, délka dne je jen o necelých 40 minut delší než pozemský den. Geologické složení, které se neustále zkoumá je podobné pozemskému.

 

Atmosféra

 Díky menší přitažlivosti na Marsu se okolo planety neudrží takové množství plynných látek jako v plynném obalu Země. To má za následek stokrát menší atmosférický tlak než jaký je na naší Zemi. Atmosféra Marsu je odlišná od zemské. Je složena především z Oxidu uhličitého s příměsí několika plynů. Čtyři základní plyny:

Oxid uhličitý (C02)

95,32% 

Dusík (N2)

2,7% 

Argon (Ar)

1,6% 

Kyslík (O2)

0,13%

Složení atmosféry..->

 V atmosféře je tisíckrát méně vodní páry než v naší. Toto malé množství kondenzuje a vytváří mraky. Ty se pak na pólech ukládají v podobě ledu spolu s oxidem uhlíku a vytváří tak polární čepičky.

 

Klimatické podmínky

  Mars nebýval vždy studený a mrtvý svět. Dříve se na jeho povrchu rozlévaly oceány a tekly řeky. To je však minulostí. I přesto je na Marsu velice aktivní klima. Na planetě se střídají roční období stejně jako na Zemi. Jsou zde polární čepičky, mračna, naváté duny a bouře. 

 

Magnetické pole 

 Planeta nemá magnetické pole, které by ji chránilo před zevními kosmickými vlivy. V některých oblastech byly nalezeny stopy po zbytkovém poli planety. Z toho vědci usuzují, že Mars také míval dříve magnetické pole jako Země.

. . . . . .

 

 

 

 

Informace zde uváděné jsou čerpaná z oficiálních stránek NASA a JPL .  Bohužel ale ne na všech jejich stránkách nalezneme identické informace. Takže co se týče například teplot nemusejí být informace zcela přesné. (Nezapomínejte, že teplota je velmi proměnlivá oproti třeba hmotnosti planety.)

 

Tyto stránky spravuje a vytváří Johny alias JJP   

Odkaz na osobní stránky JJP

Grafický poradce    Fyzl

!!! Jakékoli připomínky, návrhy, dotazy apod. zasílejte na jjp@centrum.cz  !!!

 

 

Poslední změna:   6.února 2000

Tento web je s námi již

TOPlist

 

 

Animace otáčejícího se Marsu
dekujeme, odejdete

 

 

 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *