Hlavní stránka ICT Astro a Kosmos Vtipy Návštěvní kniha Download Věda a technika Gastronomie Ankety Chat Superkniha Shoutboard Mail to Zdraví Stařinky Mapa serveru

Zdraví a zdravý životní styl 11

 

Španělští kuřáci bojují o svá práva

Už žádná vyhrazená sedadla na vnitrostátních letových linkách. Už žádné kouření v autobusech. A navíc soudní proces proti tabákovému gigantu Tabacalera kvůli úmrtí muže, který zemřel na rakovinu plic. Ve Španělsku, které patří k mála kuřáckým pevnostem v západním světě, kde se ještě dá zapálit cigareta na většině míst, aniž člověka okamžitě někdo setře pohledem, byly takové věci ještě před časem naprosto nemožné. Ale teď už se "šroub utahuje nad kuřáky", napsal podle agentury DPA deník La Vanguardia, když úřady oznámily nová nařízení proti kouření na veřejných místech.

"Čím víc budou zakazovat, tím víc lidí se bude bouřit a dělat to," říká kuřačka jménem Aurora, zatímco Klub kuřáků za toleranci přímo varuje, že "Španělé budou kouřit, i kdyby se cigarety musely do země pašovat".

Ve srovnání se Spojenými státy nebo severní Evropou zůstává Španělskou dál kuřáckou baštou.

"Kryštof Kolumbus dovezl tabák do Evropy přes Španělsko a tady je velká tradice kouření," prohlašuje António Acín z Klubu kuřáků za toleranci, který vznikl na obranu toho, co nazývá práva kuřáků.

V zemi, která se pyšní tím, jak se dokáže těšit radostmi života, je víc než třetina dospělých lidí považována za kuřáky a prakticky na každém rohu ulice stojí bar nacpaný kuřáky a ti šťastně pohazují po chodnících cigaretové špačky.

Jak vyplývá ze statistických údajů z roku 1997, Španělé jsou v rámci Evropské unie nejsilnější kuřáci po Řecích, takže není divu, že protikuřácké kampaně probíhající v dalších zemích zde dostaly visačku "honu na čarodějnice".

Protikuřácké tažení už ale zasáhlo i Španělsko. "Kouření je nejhloupější a nejškodlivější zlozvyk, který kdy lidstvo mělo," hromuje spisovatel Fernando Sánchez-Drago, k čemuž vědec Manuel Toharía dodává, že kouření je "absurdní a iracionální činnost".

Na choroby spojené s kouřením umírá ročně asi 46.000 Španělů, někteří kuřáci ale nikdy argumenty lékařů nevezmou.

Kouření přispívá k duševnímu zdraví, protože uklidňuje, tvrdí Acín v jednom rozhovoru, přičemž dodává, že "cigarety provázejí člověka v nesčetných dramatických okamžicích jeho života od narození až do hrobu".

Kuřáci také upozorňují, že stát si ročně na daních z kuřiva přijde na víc než 500 miliard peset, tedy zhruba na tři a půl miliardy dolarů. Pěstování tabáku, práce v továrnách a prodej kuřiva navíc dává zaměstnání víc než 100.000 Španělů.
A navíc, říkají kuřáci, tolerance kouření chrání lidi před tím, aby se stali úzkoprsými puritány.

"Takové věci jako kouření nás nadřazují nad zvířata," říká novinář Moncho Alpuente a dodává, že "kdybychom dělali jen užitečné věci, život by za nic nestál".

Mnoho lékařů takové argumenty odmítá, ale řada jich také nesouhlasí se striktními zákazy, a to z prostého důvodu, že hodně lidí se nemůže kouření zbavit.

Studie ukazují, že asi třetina z osmi miliónů španělských kuřáků trpí vysokou závislostí. Kolem 80 procent kuřáků by chtělo s kouřením přestat, ale jen malý zlomek je toho skutečně schopen.

"Abstinenční příznaky jako neklid a nervozita se objeví čtyři až šest hodin po poslední cigaretě," vysvětluje doktor Josep María Ramón.

Kuřáci se mohou utěšovat skutečností, že Španělsko je ještě hodně vzdálené protikuřácké atmosféře, jaká panuje v takových zemích, jako jsou Spojené státy. Stejně jako ve Francii a v Itálii nejsou existující zákazy striktně prosazovány.

"Když hodně kouříte, jste vlastně chudák, protože neoceníte chuť dobrého doutníku nebo cigarety," upozorňuje Acín. "Kouření se dá skutečně vychutnat jen čas od času stejně jako gurmánské jídlo - když je člověk zdravý a když nedovolíte, aby to ovládlo vaši vůli, a mnohokrát za dlouhý život," zdůrazňuje.

 

Izraelští vědci určili gen rakoviny kůže

Izraelští vědci určili gen, který je odpovědný za přenos melanomu, druhu rakoviny kůže, který často končí smrtí, do jiných tkání a orgánů. Sdělilo to dnes podle agentury AFP Izraelské sdružení pro výzkum rakoviny.

Objev genu nazvaného hpa podle sdružení pravděpodobně umožní vyvinout nové metody léčení této nemoci.

Gen umožňuje rakovinové buňce melanomu produkovat enzym heparanáza, jehož pomocí tato buňka proniká metastází do jiných tkání.

Gen hpa identifikoval tým badatelů vedený Israelem Vlodovským z jeruzalémské nemocnice Hadassa Ejn Karem.

 

Jaké je tajemství nemoci z Perského zálivu?

Mechanismus, který by mohl objasnit tzv. nemoc z Perského zálivu, jíž trpí hodně veteránu z války proti Iráku, zřejmě objevili američtí vědci. Chemikálie, jimž byli vojáci vystaveni, mohly způsobit genetické přeskupení. Aktivovat přitom imunitní systém, což se projevilo symptomy únavy, vyrážkami, bolestí svalů a řadou dalších těžce definovatelných nemocí.

Jak napsala agentura Reuters Howard Urnovitz, člen Nadace pro výzkum chronických onemocnění a kalifornské Calypte Biomedical Corp., je toho názoru, že jeho teorie by mohla vysvětlit další chronická onemocnění, od některých případů rakoviny až po roztroušenou sklerózu.

Mnoho odborníků zamítlo tzv. syndrom války v Perském zálivu jako neexistující nemoc, částečně proto, že osoby postižené touto nemocí téměř netrpěly společnými příznaky, jejich organismy prakticky nevykazovaly přítomnost žádných společných mikrobů a chemikálií.

Syndrom války v Perském zálivu je jako většina chronických onemocnění, je těžké spojit rizikové faktory s klinickými symptomy, řekl Urnovitz.

On a jeho kolegové se domnívají, že veteráni války v Perském zálivu z let 1990 až 1991 byli vystaveni chemikáliím typu pesticidů, bojovým chemickým látkám a kouři z hořících ropných polí.

Tyto složky údajně aktivizovaly jejich imunitní systémy. Jedna ze složek imunitního systému umožnila buňkám "rozeznat" baktérie, viry nebo parazity. Tyto tzv. paměťové buňky přeskupily jejich DNA tak, aby organismus mohl chemikáliím čelit.

 

V Peru za pět let 300.000 sterilizovaných žen

V posledních pěti letech státní lékaři v Peru sterilizovali podvázáním vaječníků na 300.000 žen. Letos zákrok podstoupí dalších 45.000. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Alejandro Aqiunaga.

Sterilizace je součástí sporného plánu prezidenta Alberta Fujimoriho na snižování populace, který nabízí ženám sterilizaci a další metody zabraňující početí.

Tento program kritizují především ženské skupiny a organizace, které říkají, že mnohé chudé ženy jsou podvodem či nátlakem nuceny ke sterilizaci lékaři. Ty k tomu vede snaha splnit kvóty diktované vládou.

Fujimori tvrdí, že sterilizace je dobrovolná a že klíčem k rozvoji Peru, chudého andského státu, je snižování porodnosti. Země má 23 milióny obyvatel.

Prezident v úterý konstatoval, že peruánská žena má v průměru 3,4 dítěte, zatímco žádoucí je jen 2,5 dítěte.

 

Roztroušenou sklerózu má u nás až 10.000 lidí

Zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému - roztroušenou sklerózou mozkomíšní - trpí přibližně 10.000 obyvatel České republiky. Touto nevyléčitelnou nemocí, která snižuje průměrný věk přibližně o sedm let, se v ČR zabývají specialisté sedmi Center pro roztroušenou sklerózu.

V posledních třech letech zde takzvanými betainterferony léčí pacienty, kteří ještě nedospěli k chronické fázi nemoci. Podávání těchto preparátů zpomaluje u některých z nich průběh nemoci.

"Léčba jednoho pacienta přijde ročně na 250.000 až 350.000 korun, i když se na financování podílí pojišťovna mohli jsme na speciální léčbu přijmout pro toto čtvrtletí pouze 550 pacientů," informovala dnes novináře lékařka Eva Havrdová. Podobně je tomu podle ní i v západní Evropě.

Léčba roztroušené sklerózy je nejefektivnější v prvním stádiu onemocnění, později dochází k nezvratnému poškození nervového systému, které vede k poruchám hybnosti.

Roztroušená skleróza patří v celosvětovém měřítku mezi stovku nejzávažnějších onemocnění. Celkově je postiženo touto chorobou přibližně 1,1 až 2,5 miliónů obyvatel Země. Nemoc se vyskytuje především v mírném klimatickém pásmu a ženy postihuje častěji než muže. Onemocnění poprvé postihuje lidi ve věku mezi 20. a 40. rokem života.

 

Ženy hájí právo na porod bez traumat

Právo na porod, který nebude traumatem pro matku a dítě, ale spíše společným pozitivním prožitkem pro celou novou rodinu, chtějí hájit ženy, které se sejdou ve čtvrtek na Václavském náměstí u sochy svatého Václava na protestně-informativní akci "Nenechte lékaře rodit za vás!"

Akci pořádá Hnutí za aktivní porod spolu s organizací Gender Studies a Pražskými matkami. "Požadujeme, aby porod, ukradený porodníky, se vrátil ženě a její rodině. Nechceme se nesmyslně podřizovat direktivně zavedeným porodnickým praktikám, které většinou nemají vědecké opodstatnění, nebo jsou dokonce vysloveně škodlivé, jako je holení rodidel, klystýr, rutinní nástřih hráze, poloha na zádech a stresující a zbytečné oddělování dítěte od matky bezprostředně po porodu," uvádí se na pozvánce na tuto akci.
Na setkání, které začíná v 16 hodin, jsou zváni vedle matek také otcové, porodní asistentky, lékaři a všichni, kteří chtějí pomoci tomu, aby se porod opět stal pozitivním zážitkem spojujícím celou rodinu a žena měla svobodu volby, jak se uskuteční

 

V Centru aktivního porodu se už narodilo 139 dětí

V Centru aktivního porodu v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, kde ženy rodí v posteli v útulném pokoji vybaveném vanou a spolurozhodují o průběhu porodu, se za rok jeho existence už narodilo 139 dětí. Jen 21 žen bylo pro komplikace přeloženo na porodní sál, u sedmi z nich byl porod proveden císařským řezem.

"Mezi novorozenci bylo 67 chlapců a 72 děvčat s průměrnou porodní váhou 3511 gramů, průměrný věk matek se pohyboval kolem 28 let. Všechny porody proběhly v řádném termínu. V posteli rodila čtvrtina žen, třetina rodila na stoličce, desetina v kleče na čtyřech, šest žen rodilo do vody, tři v dřepu a tři ve vaně bez vody. Na porodnickém stole rodilo 14 žen a u sedmi byl porod dokončen operačně," uvádí Zuzana Štromerová, jejíž zásluhou zahájilo toto jediné pražské centrum svůj provoz právě před rokem.

Štromerová podpořila požadavky matek z Hnutí za aktivní porod, aby o průběhu porodu mohly spolurozhodovat. "Ne každá žena považuje za bezpečné porodit v přítomnosti lékařské techniky, ne každé vyhovuje, aby jí hned při vstupu do porodnice byly nabízeny berličky v podobně tišících prostředků. Některé by si přály méně vědecké, spíše domácké prostředí, a tuto možnost u nás najdou," připomněla.

Na rozdíl od mnohých porodních asistentek, které zdůrazňují odborné vedení matek při porodu, Štromerová soudí, že s dospělými ženami by personál neměl jednat jako s malými nemocnými dětmi.

"Když mají svá přání, jakým právem se jim snažíme vnutit svůj vlastní názor jako nejlepší," zeptala se a připomněla, že "porod není jen fyzická práce, ale i hluboký psychický zážitek". "Od porodních asistentek a lékařů je sobecké, nechají-li na ženách jen fyzickou práci, ale krásný pocit, že to samy dokázaly, jim vezmou," dodala.

 

Vysoké procento žen v ČR zjistí rakovinu prsu až v pozdním stadiu

Hlavním problémem léčby rakoviny prsu zůstává podle odborníků skutečnost, že 40 procent pacientek zjistí toto nejčastější nádorové onemocnění žen až v pokročilém stadiu. "Prvořadým úkolem pro snížení úmrtnosti na karcinom prsu je zavést preventivní program a plošná vyšetření zvláště pro rizikové skupiny," tvrdí ředitel Masarykova onkologického ústavu Josef Drbal.

"Stejně jako u všech nádorových onemocnění hraje u rakoviny prsu významnou roli to, kdy se onemocnění zjistí," uvedl Drbal. Připomněl, že v zemích se zavedeným plošným systémem prevence a vyšetření registrují lékaři pouze 20 procent pacientek v pokročilém stadiu. Za důležité považuje především plošné vyšetření žen v rizikové věkové skupině od 50 do 69 let.

Problematika rakoviny prsu je hlavním tématem brněnských onkologických dnů, které se konají ode dneška do 9. května současně s konferencí organizace evropských onkologických ústavů (OECI) v prostorách Masarykova onkologického ústavu v Brně a Boby centra. Cílem setkání je podle Drbala výměna informací a nových zkušeností na mezinárodní úrovni.

Masarykův onkologický ústav patří jako jediné pracoviště v ČR mezi členy OECI, která byla založena v roce 1979. OCEI má za úkol zlepšovat komunikaci a spolupráci mezi 78 onkologickými centry ve 30 zemích světa, které sdružuje.

 

Konference o sexu na konci tisíciletí

Sex a podnikatelé, žena na konci tisíciletí, ale též humor v sexu. To byla témata nedávno skončené osmé mezinárodní konference O sexualitě a lidských vztazích, která se konala v Uherském Hradišti.

Odborníci diskutovali o měnící se ženské roli, anonymním určování otcovství a soustavě právních předpisů ve vztahu k sexu a erotice v Evropské unii.

Největší pozornost věnovali sexuologové, lékaři a psychologové praktickým ukázkám neerotického dotýkání. Podle Petra Parmy, který se zabývá přípravou podnikatelů na krizové situace, "relaxační párová technika využívající masáž celého těla při hudebním doprovodu je vlastně ohleduplná manipulace s partnerem". "Není to masírování, ale jemné cvičení," tvrdí Parma.

Účastníci konference se zabývali problematikou sexuálního obtěžování a s ní spojenou právní ochranou, sexuální výchovou ve školách a sexem v sociálních zařízeních s mentálně postiženými klienty.

Na 150 českých i zahraničních odborníků diskutovalo také o perspektivách sexuálního života obou pohlaví po padesátém roce života z pohledu terapie a prevence potíží

 

Japonci na prvním místě v onemocnění rakovinou jater

Ročně umírá na rakovinu jater v Japonsku 32.000 lidí. Je to nejvyšší údaj z průmyslových zemí a očekává se, že tento trend v dalších deseti letech ještě poroste. Oznámila to dnes japonská hepatologická společnost.

Odborníci, které sdružuje, se shodli, že lidé starší 40 let by měli absolvovat jaterní testy, aby se tak zachytilo onemocnění jater v raném stadiu.

Až 90 procent Japonců, kteří onemocní rakovinou jater, mělo v minulosti žloutenku typu B nebo C.

Devadesát pět procent rakoviny jater se týká zhoubného bujení jaterních buněk a zbytek jsou vzácné nádory buněk nacházejících se podél žlučovodů.

U japonských mužů je rakovina jater druhým nejfatálnějším nádorovým onemocněním po rakovině plic. Nejcitlivější skupina jsou muži od 50 do 65 let. U Japonek je rakovina jater v pořadí smrtelných chorob na čtvrtém místě.

Podle odborníků bylo v Japonsku nakaženo virem žloutenky typu C mnoho lidí, kteří dostali transfúzi z krevní banky zřízené po roce 1945. Nejvyšší nárůst onemocnění byl zaznamenán v roce 1975, protože rakovina se prý objeví v průměru asi 30 let po virovém onemocnění jater.

Preventivní jaterní testy by měly vyhledat osoby s virovým onemocněním jater nebo s cirrhosou a tito pacienti by měli být léčeni protizánětovými nebo protivirovými medikamenty. Výskyt rakoviny jater by se tak mohl údajně snížit až o čtvrtinu.

 

Chlapec se udusil kuličkou z firmy IKEA

Aféra kolem bezpečnosti hraček mezinárodně proslulé švédské společnosti Ikea začala smrtí pětiletého chlapce z Anglie, který se tento týden udusil malou kuličkou. Ta je poslední součástkou barevné dřevěné skládací pyramidy. "Bez ohledu na věk dítěte neměla kulička z vrcholu standardní rozměr, který by odpovídal bezpečnostním regulím," uznávají odborníci ze zmíněného koncernu. I když na straně druhé se hájí tím, že lidé jsou o nebezpečí vdechnutí malých součástí informováni.

Nicméně Ikea se rozhodla okamžitě nebezpečnou hračku stáhnout z prodeje. Namísto červené kuličky nahoře se nyní vyrábí tvarově vhodný, speciálně upravený díl. Každý, kdo má tuto skládací pyramidu doma, si může přijít do nejbližší prodejny firmy Ikea nebezpečnou součástku vyměnit za nový vrchol ve tvaru kostky.

 

Cholesterol si nechalo v pojízdné laboratoři změřit už 1600 lidí

Už 1600 lidí si nechalo změřit hladinu cholesterolu v krvi a množství tělesného tuku v pojízdné laboratoři, která 7. dubna při příležitosti Světového dne zdraví vyjela z Prahy na tříměsíční putování po 35 českých a moravských městech. Laboratoř dosud navštívila 12 měst a tento týden dorazila na Moravu. Novináře o tom informovala dietní sestra Dana Šímová, která se na měření podílí.

"Podle prvních výsledků jsou na tom s cholesterolem nejlépe ženy z Kladna a Chomutova, kde se průměrné hodnoty pohybovaly na hranici normy 5,2 milimollů na litr krve (mmol/l). Nejnižší průměrné hodnoty tělesného tuku byly zjištěny opět u žen z Kladna a u mužů z Kutné Hory, i když ani tyto výsledky neodpovídaly optimálním hodnotám," upřesnila Šímová.

O projekt podle ní mají zájem všechny věkové skupiny, i když převažují lidé středního a staršího věku. To se pak projevuje ve vyšších průměrných hodnotách hladiny cholesterolu v krvi a celkově vyšším množství tělesného tuku.

V Kladně byl průměrný věk měřených žen necelých 46 let a hodnoty cholesterolu také byly v normě, naproti tomu v Pardubicích byl průměrný věk žen nejvyšší za dobu měření, konkrétně 62,5 roku, a tomu odpovídaly i vyšší hladiny cholesterolu 6,24 mmol/l, uvedla Šímová. Dodala, že do 29.června, kdy cesta pojízdné laboratoře končí měřením v Praze na Václavském náměstí, by mělo být změřeno 5000 lidí.

Letošní akce navazuje na projekt z roku 1996, v němž tři čtvrtiny měřených lidí měly hladinu cholesterolu vyšší, než je doporučená hranice.

 

Ženy chtějí svůj porod režírovat samy

Pod heslem "Nenechte lékaře rodit za nás" se na pražském Václavském náměstí sešly matky a ženy nespokojené s přístupem zdravotnického personálu při porodech. Ty, které pod sochou svatého Václava vystoupily, obhajovaly především možnost volby v porodnicích: "Nejde o to, aby všechny rodily jinak než dosud, ale o to, aby si mohly vybrat jak." Ostatní přihlížející se vyjadřovaly spíše skepticky.

"Kdyby nechaly promluvit odborníky," komentovala situaci mladá dívka. "Nenechte ženy rodit za nás," navrhoval sarkasticky muž postávající opodál, ale megafon pořadatelek ho přehlušil v duchu více feministickém.

Demonstraci zorganizovalo Hnutí za aktivní porod ve spolupráci s organizací Pražské matky a centrem Gender Studies. Podle jejich údajů rodí každý rok v naší zemi devadesát tisíc žen a jen málokteré prý prožijí porod, na který mohou vzpomínat v dobrém. Tvrdí například, že poloha v leže na zádech s nohama utaženýma ve třmenech je pro ženu naprosto nevhodná, ba naopak obtížná, avšak vyhovuje lékaři. Sporná je podle nich celá řada úkonů, jako klystýr, holení rodidel a takřka automatické nastřihování hráze. Lékař nařizuje kdy má žena tlačit a kdy nikoliv, namísto psychické podpory jí nabídne anestézi, po porodu novorozence kvůli očistě odnášejí. "Bohužel, dneska je snazší se s lékařem domluvit na císařském řezu a na termínu porodu, než na tom, jestli chce rodit v podřepu a bez medikamentů." Aktivistky argumentují praxí v západních zemích i vlastními zkušenostmi z porodů doma s manželem, případně přáteli.

Porody bez traumat nepřišly podpořit davy, spíš hrstka žen a stejná hrstka novinářů, kteří své objektivy zaměřovali nejvíc na malé děti, jejichž bezprostřednosti využily některé matky a nechaly je držet "dopravní značku" s přeškrtnutou ležící rodičkou. Výsledkem byly spíš smíšené pocity.

 

Sobota bude dnem boje s mozkovou mrtvicí

Světový den boje proti mozkové mrtvici, který připadá na tuto sobotu, by měl varovat před nemocí, která v ČR ročně usmrtí 10.000 lidí a stejný počet osob je následkem mozkové mrtvice trvale upoután na lůžko.

"Cévní mozkové příhody jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR," připomněl na dnešní tiskové konferenci Zbyněk Kalita z neurologického oddělení Baťovy nemocnice Zlín.

Varující podle něj je, že zatímco v západní Evropě je 50 až 230 nemocných na 100.000 obyvatel, v ČR je výskyt, stejně jako úmrtnost, více než dvojnásobná. "V ČR umírá dvakrát více obyvatel v produktivním věku než v západní Evropě, a to zejména muži od 49 do 65 let. Náklady na péči o tyto nemocné tvoří více než čtyři procenta přímých nákladů zdravotní péče a za posledních dvacet let stouply o 50 až 75 procent," upřesnil.

Pavel Kalvach z neurologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vysvětlil, že příčinou mrtvice je akutní porucha v cévním řečišti, kdy buď cholesterol usazený na stěnách cév znemožní průtok krve a část mozkové tkáně je udušena, nebo se céva v mozku protrhne a následuje krvácení.

"Nejčastěji se to projeví ztrátou síly nebo citlivosti, obvykle na jedné polovině těla, případně ztrátou zraku pro polovinu zorného pole, ztrátou řeči nebo závratí. Asi u deseti až 15 procent případů končí příhoda smrtí," uvedl.

Ideální podle Kalvacha je, aby nemocný byl přijat na oddělení akutní péče do 25 minut, vyšetřen a nejpozději do 60 minut po přijetí byla zahájena léčba. Ta by se měla soustředit do specializovaných center.

V ČR pracuje od roku 1998 při ministerstvu zdravotnictví Rada pro národní cerebrovaskulární program, který podporuje vznik iktových center zaměřených na léčení mrtvice. Dosud většinu péče poskytují neurologická lůžková oddělení, v celé republice nejsou jen v 16 okresech, na Moravě toto oddělení nemá pouze Jeseník.

 

Prevenci AIDS připomene zvláštní tramvaj

Tramvaj vyzdobená symboly upozorňujícími na problematiku AIDS, která bude jezdit ve čtvrtek po Plzni, má připomenout nutnost prevence tohoto onemocnění. Akci pořádá plzeňská krajská hygienická stanice u příležitosti dne "Světlo pro AIDS", který je vyhlášen na památku obětí této smrtelné choroby. Letos připadá na neděli 16. května. Podobné akce se konají také v Praze a v Brně.

Tramvaj pojede po všech plzeňských linkách od 16:00 do 19:00. Na zastávce U zvonu budou v tramvaji připraveni pracovníci hygienické stanice, kteří případným zájemcům podají informace a rady týkající se onemocnění AIDS.
Oddělení epidemiologie bude rovněž na podporu prevence onemocnění od pondělí do pátku zdarma provádět vyšetření krve na protilátky syndromu HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Za vyšetření jindy vybírají 100 korun. Zájemci mohou přijít v pondělí a v úterý od 12:30 do 16:00 a od středy do pátku od 07:30 do 09:30.

PRAHA neděle 16. května

Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci se SOHO pořádají v rámci celosvětové akce vzpomínkový pochod věnovaný obětem AIDS a podpoře solidarity s HIV pozitivními lidmi zakončený bohoslužbou slova pátera Tomáše Halíka v kostele svatého Salvátora. Sraz je v 17. 30 v ulici Malého 3/282 v Praze 8 - Karlíně. Trasa pochodu: Malého, Křižíkova, Na Florenci, V celnici, náměstí Republiky, Celetná, Staroměstské náměstí, Malé náměstí, Karlova, Křížovnické náměstí. ČTK to sdělil Václav Strouhal z České společnosti AIDS pomoc, tel: (02)24814284.

 

Na pleš si posvítí laser

Ve většině případů zůstává jedinou možností, jak se opět pyšnit vlasy, jejich transplantace. Vedle klasické metody, která se neobejde bez skalpelu, používají nyní lékaři na nejmoderněji vybavených pracovištích už i speciální laserový nástavec. Výhody této čerstvé americké novinky spočívají především v přesnosti a šetrnosti přípravy osazované plochy hlavy.

 Zatímco skalpel vytvářel podélné zářezy, které krvácely, laserový paprsek pouze odpaří tkáň v místě dopadu, aniž by poškodil bezprostřední okolí. Vlasové "sazeničky" se získávají převážně z týlní oblasti odběrem kožního štěpu, po kterém zůstane nenápadná skrytá jizva. Právě zde totiž většinou bývají vlasy nejkvalitnější i v případě alopecie. Odebraná kůže s vlasovým porostem se rozdělí na jednotlivé drobné štěpy podle velikosti místa, které má být ošetřeno.

"Díky laserové metodě můžeme teď štěpy sázet pravidelněji a hustěji," konstatuje plastický chirurg Tomáš Doležal z pražského Ústavu lékařské kosmetiky. "Vyrůstají také v přirozeném úhlu, aniž by připomínaly viditelně izolované trsy na hlavách dětských panenek. I následné hojení transplantované oblasti je rychlejší a méně bolestivé."

Konečný výsledek je srovnatelný s původní vlasovou výbavou. Transplantované vlasy normálně rostou, dají se mýt, stříhat, a dokonce se mohou i barvit. Stejným způsobem je lze později dosazovat do dalších oblastí, které začínají řídnout. Cena transplantace se pohybuje v rozpětí mezi 25-35 tisíci Kč podle rozsahu ošetřené plochy.

Vlasy, velká neznámá

Ať už se jim říká chlupy, vousy nebo řasy, vyskytují se téměř všude na lidském těle s výjimkou dlaní a chodidel. Kdo by si otevřel příslušnou kapitolu některé učené knihy, dozvěděl by se, že vlasy trčí z kůže šikmo ve skupinách po třech, jsou uspořádány v proudech a končí víry. Ženám rostou pomaleji a méně hustě než mužům. Rychlost růstu brzdí i přibývající věk. Naopak rychleji rostou lidem v teplých krajích, v našich klimatických poměrech pak na jaře a v létě. Světlé vlasy jsou zpravidla jemnější a hustší než tmavé. Navzdory skálopevnému přesvědčení našich babiček vlasy vlivem častého stříhání nebo holení nehoustnou. Příroda však byla v něčem přece jen spravedlivá: zařídila, aby lidé s hustou kšticí denně ztratili o trochu víc vlasů než ti, kteří jich mnoho nemají.

Co Švejk určitě nevěděl

Celkový počet vlasů                      100 000
Hustota vlasů                            200/cm2
Průměr vlasového stvolu                  0,1 mm
Měsíční přírůstek vlasu                  1,0 cm
Denní přírůstek vlasu                    0,2 až 0,3 mm
Průměrná "délka života" vlasu            2 až 6 let
Normální výpad za 24 hodin               40 až 90 vlasů
Hustota na 1cm2 - temeno                 170 až 320
                - nad čelem              120 až 250
Nárůst do délky 1,5 m                    10 až 12 let

Pramen: Remedia Populi

S čím počítat

Před transplantací

- Nejméně čtyři týdny nebudete smět užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která ovlivňuje srážlivost krve. Nadměrné krvácení ranek může totiž ovlivnit výsledek zákroku.

Po transplantaci

- operační sál opustíte s obvazem na hlavě, s nímž se rozloučíte až po třech dnech stejně tak jako s mírným otokem v oblasti čela
- každý den si budete muset hlavu umývat
- transplantované vlasy začnou růst zpravidla až tři měsíce po zákroku

 

Pleš: zpráva o stavu sebevědomí

"Dovolte, vašnosti, neráčíte být pan Purkrábek, zástupce banky Slavie?" Když holohlavý pán neodpovídal, řekl Švejk nadporučíkovi: "Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem jednou četl v novinách, že normální člověk má na hlavě průměrně šedesát až sedumdesát tisíc vlasů a že černý vlasy bývají řídčí, jak je vidět z mnohých případů. Potom říkal jednou jeden medik v kavárně U Špírků, že padání vlasů zaviňuje duševní pohnutí v šestinedělí."

Následný hysterický záchvat generálmajora von Schwarzburga pravděpodobně přímo nesouvisel s nepřesností Švejkových informací, vypověděl však mnohé o osobnosti a problému plešatého pána. Jeho agresivní reakci by psycholog ohodnotil jako typickou pro úzkostného neurotika. Podle znalců lidské duše se totiž vyrovnaný muž srovná se svou plešatostí sice neochotně, ale bez větší psychické zátěže a na narážky okolí reaguje celkem klidně. Ztráta mladistvé kštice přesto patří mezi šokové momenty, které člověku připomínají, že se už "kácí v jeho lese".

Čára přes životní rozpočet

"Jako životní nespravedlnost může nést plešatost sociálně soupeřivý typ, celoživotně se předhánějící s druhými lidmi," soudí Karel Bláha z oddělení lékařské psychologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. "Podobné, i když méně sobecké trauma bude pleš znamenat pro jemného muže s hyperestetickým cítěním, který nechce obtěžovat okolí vadou svého vzhledu."

Podle doktora Bláhy je snaha o vlastní dokonalost pouze jednou z mnoha podob neuróz, jejichž lehčími formami dnes trpí každý třetí člověk. Nikdy nekončící úzkostné usilování, pramenící z pocitu nedostačivosti, může pleš vážně nabourat. Frustrace čeká i ty muže-narcisty, kteří jsou zamilováni do obrazu nestárnoucího krasavce z reklamních šotů. V mezních případech může být razantní změna vzhledu nesena jako ztráta sebeidentity, při níž je narušeno vnímání vlastní osobnosti.

"Ten, komu plešatost působí psychické problémy a následné komplikace v mezilidských vztazích, by měl vyhledat odborníky, kteří mu pomohou vypořádat se především s pocitem úzkosti," radí psycholog. "Pošramocené sebevědomí lze ale povzbudit i vlastními silami. Pokuste se například prosadit v jiné oblasti života: můžete se stát hvězdou tenisových kurtů či lvem posiloven, jazykovým fenoménem nebo vyhledávaným odborníkem ve své profesi."

Přetrvá-li však holé místo na vaší hlavě jako symbolické centrum všech potíží, je namístě udělat si inventuru ve svém hodnotovém žebříčku a být k sobě přitom laskavý. Ostatně, v nejhorším smete tento problém se stolu s konečnou platností transplantace vlasů.

V záři reflektorů

"Věřím, že pleš znamená problém skoro pro každého. Jak velký, to už záleží na jednotlivci," soudí Petr Janda z Olympiku. "Věkem sice člověka pocit hendikepu už tolik nebere, rozhodně však nezmizí úplně. Já začal vlasy ztrácet brzy po dvacítce. Kdo veřejně vystupuje, dobře ví, že to není žádný med. Už jenom proto, že lidé reagují mnohdy dost nepříjemnými poznámkami. I já jsem prožil období klobouků, čepic, zázračných vodiček a culíku, kterému jsem říkal protestcop. Dodnes uvažuji o transplantaci vlasů. Netoužím po bujné hřívě - přál bych si jen vlasy, které by bylo možné učesat."

Počínající řídnutí a vypadávání vlasů je alarmující signál, který není radno ignorovat. Přijdete-li k lékaři včas, možná právě vy budete patřit k těm šťastnějším, u nichž je možné ještě leccos zachránit. Podle dermatoložky pražského Ústavu lékařské kosmetiky Karolíny Kykalové lze situaci terapeuticky řešit nasazením preparátu, který obsahuje látku minoxidil. Má to však jednu podmínku - na hlavě musí být v tu chvíli ještě alespoň tenké a krátké velusové vlasy.

"Při dlouhodobém užívání se může vlasový porost částečně nebo zcela obnovit. U některých pacientů zabírají i preparáty obsahující ženský hormon estrogen nebo léčba, při níž se vyživují vlasové kořínky a prokrvuje pokožka hlavy. Skutečně přesvědčivé výsledky však zaručí pouze transplantace vlasů," tvrdí lékařka.

Symbol mužnosti?

Výzkumy prokázaly, že k nejznámějšímu typu mužské plešatosti, odborně nazývané androgenní alopecie, má předpoklady asi 12 až 15 procent bělochů. Mnohem příznivěji je příroda nakloněna černochům, bezkonkurenčně nejlépe jsou na tom ovšem Mongolové. Přestože v lidovém pojetí bývá vzorem mužské sexuality zarostlý samec, vědecké poznatky usvědčují tradiční model z omylu.

"Mužský typ alopecie je podmíněn genetickou predispozicí a přítomností mužského pohlavního hormonu testosteronu. S určitou nadsázkou tedy lze říct, že pleš je vlastně druhotný pohlavní znak srovnatelný s esteticky vyvinutým hrudníkem ženského pohlaví. Není se tedy za co stydět," míní ve svém článku v časopise Remedia Populi dermatolog Jaromír Kejda z pražské Thomayerovy nemocnice. Zároveň však konstatuje, že kolem role testosteronu stejně jako genetických předpokladů existuje ještě řada nevyřešených otázek. Nicméně jeden z amerických medicínských výzkumů konstatoval, že mezi oběťmi infarktu je třikrát více plešatých než vlasatých, čímž testosteronovou teorii nepřímo potvrdil: zvýšená hladina mužského hormonu je totiž pro tyto pacienty typická.

Zázraky se nekonají

Viditelně řídnoucí kštice probudila v jedenačtyřicetiletém programátorovi Miroslavovi H. z Tachova překvapivé vlastnosti. Ze suverénního sportovce, kterého jen tak něco nerozházelo, se stal miláčkem dealerů "zaručeně účinných vlasových hnojiv". Každý novinový inzerát slibující zázračné řešení nákladnou "komplexní léčbou alternativního typu" v něm vzbuzoval nadšení až dětinské. Jeden měsíc si natíral hlavu nesmírně účinnou mastí, druhý věnoval jedinečným šamponům a vlasovým vodám. Masáže, zábaly, pilulky a vitaminové ampule střídaly období beznaděje. To když zjistil, že kde nic není, ani čert nebere. Na manželčino upozorňování, že razantní masáže a podivné preparáty mohou zbývajícím vlasům ještě uškodit, reagoval jako člověk, kterému svět nerozumí.

"Ačkoli pouhá pleš s nalakovanou přehazovačkou za to asi nemůže," uznává tři roky po rozvodu dvaačtyřicetiletá olomoucká kosmetička Naďa D., "mám ji v duchu spojenou se všemi maléry, které nás potkaly. Můj bývalý muž se v té době totiž zcela přestal zdržovat tajením svých avantýr, jimiž si přiživoval sebevědomí. Choval se, jako by mu ujížděl Orient expres. To už bylo na mě moc. Zbyly mi po něm dvě děti a poloprázdné lahvičky zázračných elixírů. Dnes má hlavu holou přesně tak jako jeho otec, v týlu vypelichaný ocásek a na kontě rozchod s další dvacítkou."

Pryč s pštrosí taktikou

Podle pražské vizážistky Marie Renčové, s níž se o svém vzhledu radí mnoho podnikatelů stejně jako umělců, nepatří pleš k handicapům, které postrádají řešení, nebo dokonce ničí manželství. Důležité totiž není ono lysé místo na hlavě, ale celkový dojem, jímž působíte na své okolí.

Pokud pleš zdůrazňuje některé problematické rysy vašeho obličeje, nechte si jednoduše narůst vousy. Odpoutají pozornost, a navíc jejich tvar má schopnost potlačit ustupující bradu či příliš masité tváře. I tady byste však měli být soudní: jestliže vám knír dodá vzezření sňatkového podvodníka nebo vám vousy nerostou tak, jak byste si přáli, nezadělávejte si na další svízel. V době, kdy se na trůnech mužských sexuálních symbolů usadili Jack Nicholson, André Agassi či Phil Collins, není už plešatost tragédií, kterou pro leckoho znamenala ve vlasaté éře Beatles.

"Neuchylujte se ani k pštrosí taktice přehazovačky," doporučuje vizážistka. "Poskytli byste tím světu o sobě velmi znepokojivý signál. Zvlášť při obchodních jednáních totiž v tu chvíli reprezentujete typ muže bez sebedůvěry schopného přetvářky, což může být pro partnery důvod k zamyšlení. Vašemu sebevědomí daleko víc poslouží, pokud si necháte řídnoucí vlasy ostříhat nakrátko. Přesně tak to udělalo i mnoho herců, zpěváků i politiků, tedy lidí, pro které image hraje důležitou roli. Máte-li jiskru v oku, je pleš nepodstatný detail. Ženy totiž dávají přednost mužům, kteří nic nepředstírají a berou svůj vzhled klidně a věcně, vědomi si vlastní ceny."

Co tvrdí Orient

V orientální diagnostice naznačuje plešatost skryté zdravotní potíže a stav vnitřních orgánů. Problémy s vlasy přičítá stravovacím návykům, především nadbytku živočišných tuků.
kouty - pozor na ledviny a močový měchýř
tonzura - hrozí některá srdeční onemocnění či přímo infarkt
úbytek vlasů nad čelem - vaší slabou stránkou jsou plíce
pleš na zátylku - nemoc se skrývá ve střevech

 

| Seznam |Google| Atlas | Webzdarma | iDNES | iZITRA | IDOS | ICQ | Quick | Centrum | Yahoo | Eurotel | Webcams | Novinky | Cestiny | Martin |

 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *