Návrat na hlavní stranu

Změna kódování
chcete-li si nás uložit do složky oblíbené, stiskněte CTRL+D
RUBRIKY:
Kaktus
Kultura
Slovníček
Relax
Zvířata
Bydlení
Technika
Děti

Archiv
ODKAZY:
linky
RELAX

Naše rubrika relax Vám chce poskytnout to tolik kýžené uvolnění a zábavu při honitbě za stále dalšími a dalšími stránkami na pavučině webu. Proto s chutí do toho a vězte, že se nedá všechno brát tak smrtelně vážně.


Vypovídají indiánské pověsti o původu lidstva?

Pověsti indiánů kmene Hopi

Podobně jako Mayové a Aztékové rozlišují i Hopiové několik vývojových etap lidstva. Jejich pradávní předkové prý žili v Pacifiku na pevnině zvané Kasskara, která později klesla do vln oceánu. K přesídlení pomáhali Hopiům tajemní kačinové - bytosti ze vzdálené planety Toonaotekha, kteří pravidelně navštěvovali Zemi. Rovněž kačinové dokázali lidi tvořit (bez pohlavního spojení). Přeprava Hopiů se prováděla na "létajících štítech" - vozidlech Bohů. Existenci těchto přístrojů dokládají i skalní malby v Oraibi, nejstarším sídlišti Hopiů v Arizoně.
Po přesídlení se Hopiové rozmnožovali a osídlovali stále větší oblasti. Centrem vzdělání bylo bájné město Pálatquapi se stupňovitou pyramidou (dnešní Palenque). Indiáni se vzdělávali v oborech : dějiny národa, přírodní vědy, ekologie i astronomie. Vyučujícími byli opět kačinové. Po odchodu kačinů však mnohé znalosti upadly v zapomenutí a indiáni si vytvářeli nové Bohy i mytologii. Tím byly narušeny vazby na tradiční sídla, která byla opuštěna a "zdivočelí" indiáni si zakládali nové osady. Vývoj tedy probíhal opět opačným směrem, tedy civilizace postupně degenerovala, zřejmě po ukončení kosmické mise stvořitelů.

Pověsti Čibčů

Indiáni tohoto kmene žili na území mezi Nikaraguou a Ekvádorem. V mytologii tohoto kmene se zachovala pověst o vzniku světa, který stvořil sluneční bůh Chiminigagua - vládce vesmíru tak, že z něj vycházelo světlo, ze kterého se počaly zjevovat věci..... Jak podobné Bibli. Mezi bohem a indiány pak cestovali poslové, kteří je učili mnoha užitečným činnostem (řemeslům), morálce (zákonům) a náboženství (filosofie). Učitelé potom odešli opět na nebesa.

Pověsti Kogiů

Indiáni kmene Kágabů (nyní se nazývá Kogiové), žijící v oblasti Sierra Nevady mají podobnou mytologii - svět stvořila pramáti Gauteóvan, od ní pocházejí 4 praotcové - prakněží indiánů, kteří měli svou vlast v kosmu. Když prakněží přišli, měli na obličeji masky, které nakonec odložili. Jak podobné dnešním opatřením, při styku s neznámým prostředím...... Prakněží svěřovali svůj úřad (a vědomosti) dědičným potomkům, aby vědění přecházelo v nezměněné podobě na další generace. Kněží se nazávali mamové a byli to vládci kmene, uctívaní jako přímí potomci předků z kosmu. Mamové ovládali i nadpřirozené schopnosti, získané meditací v temnu po dobu devíti let, pak prý dokázali komunikovat s vesmírem. Podobné praktiky dnes praktikují i tibetští a indičtí zasvěcenci.
V Kágabských pověstech je rovněž zmínka o potopě světa, kdy kněz Seizankua zbudoval lo a vzal na ni všechny druhy zvířat i rostlin. Rudý a modrý dešť pak zaléval Zemi po celé 4 roky a všechna moře se rozlila. Lo se nakonec zachytila v pohoří Sierra Negra. Pak trvalo 900 let, než moře opět vyschla.
Tyto pověsti se natolik podobají biblické potopě s Noem a sumerské potopě s Gilgamešem, že celosvětovou potopu, při níž se zachranili jen ti nejinformovanější lze považovat za historickou událost, způsobenou zřejmě vnějšími katastrofickými vlivy. (Průlet či pád asteroidu, komety, planety Nibiru či jinými vlivy na rotaci Země.)

Pověsti Dogonů

V pověstech západoafrického kmene Dogonů je zachycen průběh osídlení naší planety. Původní planeta Dogonů byla ohrožena totiž zánikem svého slunce Po-tolo, proto archanděl Nommo byl pověřen záchranou akcí - přesídlením obyvatel na jinou vhodnou planetu. Vzhledem ke krátkosti času, zbývajícího do katastrofy, byla postavena jen jedna kosmická lo, na kterou byli umístěny zásoby pro dlouhý meziplanetární let, vzorky živočichů, rostlinstva a 4 pečlivě vybrané páry lidí, kteří měli založit novou civilizaci na zvolené planetě Zemi, která se nejvíce podobala původní vlasti Dogonů.
Pravdivosti těchto pověstí nasvědčují neobyčejné astronomické znalosti kmenových náčelníků, předávané z generace na generaci. Dogoni tvrdí, že pocházejí z oblasti Siria (souhvězdí Velkého psa), vzdálené pouhých 8,7 světelných let od Země. Dogoni tvrdí, že okolo Síria obíhá nyní již vyhaslé slunce Sirius "B" (Po-tolo), které jako bílý trpaslík bylo našimi astronomy objeveno až v roce 1915!
Dogoni vědí, že Sirius B patří k tělesům z obrovskou hustotou hmoty (dle dnešních astronomů asi 130 kg/ cm3) a navíc tvrdí, že v systému se nachází i další hvězda Emme-ya-tollo, která má několik planet. Potíž je v tom, že kmen Dogonů si své znalosti ochraňuje před zvídavými vědci a stařešinové kmene je získávají ústním podáním z generace na generaci, takže lze předpokládat, že časem mohlo dojít i ke zkreslení původních informací. Francouzský etnograf Marcel Griaule, kterému se podařilo přimět k rozhovorům náčelníka Ogotommeliho, získal i popis plavidla, na kterém Dogoni přiletěli na Zemi, toto mělo kruhovou základnu, zůstalo na oběžné dráze okolo Země a cestovatelé sestupovali na Zemi v jakýchsi výsadkových modulech. Tento způsob se podobá i současnému cestování ve vesmíru, případně poznatkům o UFO....
Velitel plavidla se nazýval Nommo (opět shoda s Noem) a po vyložení vesmírného plavidla se prý vrátil do vody, neboť se jednalo zřejmě o obojživelníka. Člověk s dostatečnou fantazií by mohl říci, že jeho inteligentními potomky jsou delfíni...
Ostatně možnost, že vesmírní učitelé byli vodní tvorové lze podpořit i kresbou boha Make-Makeho z Velikonočního ostrova nebo japonské báje o vodních lidech.

Maorské pověsti

Praobyvatelé Nového Zélandu - Maorové mají nesmírně zajímavé pověsti, které pro nás sesbíral a zaznamenal John White. Již názvy témat v nás vzbuzují zájem:
Rodokmen bohů, Historie stvoření, Válka ve Vesmíru, Stvoření muže a ženy, Potopa světa a zprávy z archy, Manželství mezi bohy a lidmi, Cesty mezi Zemí a jinými hvězdami,..... Zprávy o krásných dívkách sestupujících s nebe a obcujících s pozemskými mladíky jsou v mnoha pověstech. Bůh Pourangahua z maorských legend přiletěl na svém ptáku (létající stroj) na Nový Zéland z místa Hawaiki, které lze (ze staroindičtiny) přeložit jako "Mléčná dráha".

Všechny tyto i jiné pověsti se shodují v jednom. Kdysi na Zemi sestoupili mimozemšťané, kteří záměrně ovlivnili vývoj civilizace na Zemi. Je možné, že na vývoj civilizace budeme muset pohlížet novýma očima....

článek zaslal Mgr. J. Pavlík


Popelka pochází z Kopřivnice

Na splnění svého snu čekala žena přes třicet let
Přes třicet let čekala paní Alena Peřinová z Kopřivnice na splnění svého snu - mít pár společenských střevíčků. Nikde je nemohla sehnat, protože její nohy mají velikost jedna.

Vyvolala poplach v porodnici
Šestačtyřicetiletá paní Peřinová, která měří 146 centimetrů, má problémy s obutím už od dětství. "Zůstala jsem vlastně pořád dítětem, v prodejnách obuvi stále navštěvuji oddělení pro nejmenší. I tam mi však málokterá bota padne, sedí sice na délku, ale jsou zase úzké," líčí s úsměvem své strasti paní Alena. Kvůli velikosti svých nohou zažila také několik úsměvných příběhů. "Když jsem byla v porodnici, musely se tam nosit velké gumové nazouváky. Na moje nohy se žádné ale nepodařilo najít, a tak jsem byla jedinou rodičkou, která dostala výjimku. Maminka mi proto donesla malé pantoflíčky s bambulkama. Když jsme se koupaly, stávaly boty před sprchou. Jednou šel kolem pan primář, který se strašně vylekal a zburcoval celé oddělení, kdo že se zatoulal do dámských sprch," vzpomíná paní Alena.

Dceři šla na svatbu v sandálech
Každý člověk si v sobě nosí nějaké velké přání. Někdo by chtěl vyhrát cestu kolem světa, jiný touží po luxusní dovolené. Paní Peřinová si už od svých třinácti let přála vlastnit alespoň jeden pár střevíčků na podpatku. Protože se ale nikomu z rodiny nepodařilo nikdy takovéto boty sehnat, musela Alena Peřinová absolvovat všechny akce slavnostnějšího rázu v náhradním obutí. "I dceři na svatbu jsem šla v páskovaných sandálech. Štěstí bylo, že se vdávala v létě, jinak bych asi umrzla."

Musela se podepsat nohou
Životní sen se paní Peřinové splnil teprve po třiatřiceti letech. Přihlásila se do soutěže televize Prima Splněná přání a byla vybrána. Ještě předtím, než střevíčky dostala, musela ale splnit zadaný úkol. "Chtěli, abych se podepsala nohou. To jsem naštěstí zvládla a potom už jsem se mohla radovat. Poprvé v životě jsem měla možnost obout si lodičky na podpatku. Byla jsem strašně moc šťastná," svěřuje se spokojená žena. Pravděpodobně nejmenší dámské střevíce ve střední Evropě ušili pro paní Peřinovou v dílně Národního divadla. "Už se těším, až se oteplí a já v nich konečně výjdu ven," říká s šibalským úsměvem paní Alena a cvičně se prochází po obývacím pokoji.!

článek zaslal René Flášar


Vybudovali mimozemšťané jeskyně pod Ekvádorem?

Pod Ekvádorem a Peru se táhnou stovky kilometrů chodeb a četné sály, prokazatelně uměle vybudované ve skále. Podzemní chodby mají pravoúhlý profil různého průřezu a hladké stěny. Největší objevený sál má rozměry 110 x 130 m, tedy je to slušný protiletecký kryt - proti komu? V těchto prostorách byla nalezena řada zajímavých artefaktů: knihy z kovových fólíí s neznámým písmem, vypadající jako tištěné strojem, různé sošky, amulety a kresby, znázorňující postavy ve skafandrech (nebo rituálním oděvu), hvězdné mapy, geometrická a anatomická zobrazení atd. K nejcenějším nálezům patří zlaté sošky a desky, kde se hojně vyskytují zobrazení hadů ve všech možných situacích. Jedná se o symbolické zobrazení božstva, vyskytujícího se v celé Americe nebo tak nějaká mimozemská entita skutečně vypadala? Kromě nich jsou zde také zobrazeny pyramidy....

V roce 1971 objevila speleologická expedice v jeskyních blízko peruánské vesnice Otuzco dveře ze skalní desky rozměrů 8 x 5 m, tloušťky 2,5 m, které se daly poměrně lehce otevřít, neboť se pohybovaly na kamenných koulích ve vodním ložisku.

Za dveřmi byly mohutné tunely délky až 100 km vedoucí pod Andami až pod mořskou hladinu. Nikdo dosud neobjasnil, proč byly tyto chodby vybudovány. Tak obrovské dílo muselo mít neobyčejný význam - snad jedině záchranu života a majetku před nějakou reálnou hrozbou. Tyto tunely byly pravděpodobně vybudovány v dávných dobách vyspělou "předpotopní" civilizací a Inkové je pouze objevili a využívali k ochraně před španělskými okupanty. Je pravděpodobné, že tunely dosud skrývají doklady existence dávných civilizací a informace o jejich vyspělé úrovni.

článek zaslal Mgr. J. Pavlík


Čím výš, tím míň

Není ničím novým, se stoupající nadmořskou výškou klesá teplota a atmosferický tlak. Chystáte-li se kamarádit s horskými velikány, máte tu od nás malou informační tabulku, kde se dočtete, co vás čeká. Teplotě věnujte pozornost při shánění výstroje, bunda, stan nebo spacák vás musí ochránit před chladem.

Nadmořská výškaAtmosférický tlakTeplota ve 0C
076015
10006748,5
20005962
3000525-4,5
4000462-11
5000405-17,5
6000353-24
7000307-30


Váš osud je v šálku kávy III - florální obrazce

Ovoce - milé setkání
Rostlina - rychlý zisk
Strom - úspěch, společenský vzestup, inteligence
Keř - ponížení
Obilí (obrazec ze třech zrnek) - bohatství
Otýpka obilí (obrazec několika čar přepásaných další čarou) - hojnost
Tráva - skromnost, odpočinek
Seno - domýšlivost, hloupost
Shluk keřů - uskutečnění vašich plánů půjde pomalu
Vrba - melancholie, zádumčivost
Kytice - štěstí
Růže - zdraví
Kukuřičný klas - milujte a budete milováni
Hrozen - nenechte se svést na scestí
Jablko:
muži - značné úsilí při realizaci plánů
ženy - milé pozvání
Hruška - malý zisk

pokračování příště

Váš osud je v šálku kávy II - obrazce zvířat

Štěstí přináší obrazce psa a kočky, další čtvernožci prý nevěstí většinou nic dobrého.
Delfín - šťastná cesta k moři
Drak s křídly - štěstí
Had - zrada
Havran - prostopášnost, zhýralost
Hlemýžď - pohodlný život, bez přemíry štěstí
Holub - něha, láska
Jelen - špatné zprávy
Kohout - pýcha, vychloubání
Králík - čeká vás příkoří, které budete muset snést
Kůň - vynahrazení ztráty
Lev - budete odhodlaně čelit překážkám
Motýl - vaše iniciativa se nesetká s úspěchem
Opice - falešné přátelství
Ovce - budete se muset nějaký čas uskromnit, víc šetřit
Pavouk - nepříjemnosti
Pes - upřímné přátelství
Prase - velký flám
Pták - štěstí
Ryba - pozvání
Slon - člověk, který vás má rád bude mít štěstí
Vůl - velký prospěch z práce
Želva - buďte vytrvalí

pokračování příště


Váš osud je v šálku kávy

Mystičnost zimních večerů a nadcházející konec roku přímo svádí k věšteckým pokusům. Náš nový seriál vám poskytne návod jak na to. V prvních dílech se budeme věnovat věštění osudu z kávové sedliny, pro ty, kteří dávají přednost čaji máme recept také. Nejdříve si povíme, co všechno budeme potřebovat a jak se provádí samotné věštění. Přidáme i poměrně vyčerpávající seznam znamení, které lze v sedlině najít a které mají něco napovědět o vašem dalším osudu.
Chceme vás jen požádat o jediné, neberte výsledky příliš vážně, i když mohou v některých případech něco napovědět, je dobré řídit se vlastním rozumem.

Způsobů jak získat "správnou" sedlinu je více, my vám déme možnost výběru ze dvou:

I. způsob
Vezmeme širší bílý šálek nebo misku (nepoužíváme vzorovaný, ztěžuje věštění). Do šálku dáme středně mletou kávu kávu, zalijeme vroucí vodou, tady se návody různí jedni kávu míchají, druzí nikoliv. Poté se kávy napijeme, na dně musí zůstat sedlina i s částí tekutiny. Vezmeme šálek do levé ruky a zakroužíme šálkem třikrát proti směru hodinových ručiček, přitom myslíme na otázku, kterou nám má obraz ze sedliny zodpovědět. Vezmeme podšálek a obrátíme na něj šálek, když je všechna tekutina ze šálku pryč, dáme se do věštění. Sedlina blízko okraje šálku značí blízkou budoucnost, čím blíže dnu, tím jde o budoucnost vzdálenější. Dno šálku je místem zobrazujícím neštěstí. Čím blíže je sedlina oušku šálku, tím je věštba důležitější, protože je k nám co nejblíž.

II. způsob
Vezmeme už použitou kávovou sedlinu z mleté kávy střední hrubosti, nasypeme do kovového hrnku nebo takového, který lze zařívat nad ohněm. Přidáme tolik šálků vody, kolik gramů sedliny máme v hrnku. Postavíme na oheň. Po chvíli zamícháme a přelijeme na suchý porcelánový talířek tak, aby byl zaplněn asi z poloviny.Nyní jím musíme minutu kroužit, pak tekutinu opatrně slijeme, usazená sedlina vytvoří obrazec, který budeme vykládat. Kroužení talířkem musí provádět vždy osoba, které se věští.

Seznam obrazců:
1.postavy

Anděl - potěšení
Ďábel - nepřítel, úklady
Hlava s jedním okem - marné naděje
Hlava mužská (zobrazen jako kruh se dvěma čarami pod sebou) - je-li obrazec zřetelný znamená dárek od tmavovlasého muže, méně zřetelný - dárce je světlovlasý
Hlava ženská (kruh, v horní části připomíná šátek) - dárcem je žena
Jezdec - důležitá osoba o vás projeví zájem nebo vás čeká cesta
Kněz - nemoc, neštěstí
Kněz na kazatelně - dejte na dobře míněné rady
Mužské postavy, kreré se sledují - důležité zaměstnání
Provazolezec - hrozí vám nebezpečí
Rybář s prutem - pozor na osudovou chybu v lásce nebo důležitém obchodu
Skřítek - vychytralost, optimismus
Šašek - lež
Žena s holí
- svedení, které způsobí neštěstí
Žena s růží - poznáte něžnou dívku
Žena s květinou - upřímná přítelkyně
Žena na koni - budete se nezvykle chovat
Ženy - tři postavy, které jdou za vámi - výhodné zaměstnání, dobré obchody


Telefon pro vodníky

Prototyp telefonní budky pro obyvatele podmořské říše se představil na letošním EXPU 2000 v Hannoveru. Tradiční budka je vlastně velké akvárium osázené vodními rostlinami a rybičkami. To nejdůležitější - telefonní aparát je v ní samozřejmě také. Zajímá vás kam asi rybky volají? Nejste sami.Pověry počtvrté

  • Jedna straka přináší smutek, dvě radost, tři svatbu, čtyři narození, pět křtiny, šest smrt, sedm nebe, osm peklo, devět je zosobněním ďábla. (Jak to pokračuje nevím, ale u nás na zahradě jich bývá šestnáct i víc. Asi jeden rohatý za druhým nebo že by andílci?)
  • Neštěstí prý přináší i setkání s jakýmkoliv plazem, kromě želvy žlutohnědé a mořské. Takže pozor na teraristy, s nimi vás štěstí zřejmě mine.
  • Štěstí vám naopak zajistí, když rozlijete čaj apod. během nabízení chleba.
  • Chcete-li chovat zajistí to nalévání čaje nebo kávy dvěma ženami ze stejné konvice. Jen pozor, aby to nepřišlo na tu druhou.
  • Podkova pro štěstí, to zná každý, ale víte, že má být na dveřích umístěna tak, aby její konce směřovaly vzhůru?

Další zábavný test pro vás!

Mohli byste vyloupit banku?

1. Detektivky čtete:
a) málokdy
b) často, ale brzy zapomenete, kdo je vrah
c) pozorně, často si děláte výpisky
2. Lupič, kterého obdivujete:
a) Arsén Lupin
b) lupič, co vykradl samoobsluhu (jiný obchod) u vás v ulici
c) Robin Hood
3. Chystáte se na lup, určitě si vezmete:
a) punčochu přes hlavu
b) falešný nos
c) měkké bačkory a svačinu
4. Káča je:
a) domácky Kateřina
b) hračka
c) kasa
5. S uloupeným miliónem byste:
a) si nevěděli rady
b) se domů nevraceli
c) se rozdělili s přáteli
6. Trpíte často:
a) rýmou a kašlem
b) závratí
c) třesavkou
7. V mládí jste si nejvíce hráli:
a) na tatínka a na maminku
b) na četníky a zloděje
c) na schovávanou
8. Tajemství:
a) ukrýváte ve svém nitru
b) zná váš partner(ka)
c) vyprávíte u lahodného moku svým nejbližším přátelům
9. Jako řidiče(-ku):
a) vás zatím policie nechytla při dopravním přestupku
b) už jste jednou platili pokutu
c) sebrali vám řidičák
Bodová tabulka
otázka a b c
1. 1 2 3
2. 1 3 1
3. 1 2 3
4. 3 2 1
5. 3 1 2
6. 1 2 3
7. 3 1 2
8. 1 2 3
9. 1 2 3

Hodnocení

9-17 bodů
Výborně, Arsén Lupin by si vás jistě vybral za následníky. Musíme vás ale varovat, Arsén byl jen jeden a žil jen v příbězích svého autora. K vám by osud nemusel být tak shovívavý. Leda byste byli opravdu profíci!

18-23 bodů
Vaše bodové ohodnocení napovídá, že "Velký šéf" z vás nikdy nebude, nemáte dostatek rafinovanosti pro podobné akce. Případně zkuste test ještě jednou!

24 a více bodů
Vaše loupežné přepady se odehrávají jen ve vaší ložnici a jen ve vašich snech. Ráno ani nevíte, že se vám něco takového zdálo, natož na to myslet doopravdy!


S Lochnesskou navždy!

Přitahuje Vás svět neznáma? Záhady? Nyní máte možnost být přímo u toho!
Speciální kamery, jedna umístěná správci na dno jezera a druhá sledující hladinu u zříceniny hradu Urquahar ve Skotsku, kde byla lochnesska v minulosti vídána nejčastěji, Vám umožní sledovat pohyb v tomto jezeře třeba celých 24 hodin denně. Možná, že právě Vy ji uvidíte a přitom se nikam nemusíte vydat, jediné "vydat" bude spojené s platbou za připojení, je-li to Vaše telefonní, asi se prohnete. Ale by člověk na oltář vědy neobětoval. Určitě je to zajímavější podívaná než na J.X.Doležala. Lochnessku nejspíš neuvidíte, ale před objektivem se stále něco děje. Příjemnou podvodní (nikoli podvodnickou) relaxaci!

Jeden z nejznámějších snímků z r. 1934 od R.K.Wilsona.
Když byste se do Skotska vypravili, přivést si domů můžete alespoň takovouhle mini příšerku.

zo


Relax - archiv článků.
Hlavní stránka Kaktus Kultura Relax Zvířata Bydlení Technika Děti
redakční mail ©webmaster

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *