Návrat na hlavní stranu

Změna kódování
chcete-li si nás uložit do složky oblíbené, stiskněte CTRL+D
RUBRIKY:
Kaktus
Kultura
Slovníček
Relax
Zvířata
Bydlení
Technika
Děti

Archiv

nezávislá příloha deníku
Jsme

V této rubrice najdete starší zpravodajství z domova i ze světa.

 

 

Přehled týdne:

 

Necháte se sečíst?
Dnes by nás měli začít obtěžovat sčítači. Je jen na nás jak s formuláři naložíme, budeme se bát jako za komunistů? Tehdy jsme přiznávali dědečkovy medajle či dědečkovy krávy, dnes auta a mobily. Pak nám to pěkně globálně sečtou, abychom viděli, jak jsme na tom dobře. Abychom nemohli moc brblat až se zase zvýší daně atd. Vždyť jsme už na evropské úrovni. No, řekněte kolik dědečků mělo za komunistů mobil! Ti remcající z nás se nejen bojí zneužití informací, ale někteří správně podotýkají, že za informace se dnes platí. Zkuste se zeptat sčítače až u vás zazvoní, kolik dá. Nebo se řiďte Dalajlamovými radami.

Již 58.140 podpisů pod petici
Včera putoval do Poslanecké sněmovny zbytek dosud vybraných podpisových archů. V pátek napočítali organizátoři petice Jeden metr 58.140 podpisů, stále však přichází další, které už nebudou předány, protože petice oficiálně končí ke dni zasedání PS, tedy 20.2.2001.

47.000 podpisů pod petici putovalo do parlamentu.
Organizátoři petice Jeden metr předali v minulých dnech předsedkyni parlamentního petičního výboru 47.000 podpisů od občanů odmítajících návrh zákona o chovu psů. Internetová podoba petice má na svém kontě kolem 3000 podpisů nejen z naší republiky, ale od lidí z celého světa, kterým není lhostejný osud čtyřnohých přátel člověka.

42.000 v prvním kole
Tolik bylo po pondělní (22.1.) demonstraci podpisů pod Peticí JEDEN METR, která je výzvou nejen k pejskařům, ale i ke všem lidem, pro kreré nejsou pojmy příroda a zvířata jen jakýmsi abstraktním či ještě hůř nenáviděným pojmem. Petice apeluje na poslance, kteří "spíchli horkou" jehlou návrh zákona o chovu psů. Návrh je nejen diskriminační, to poznají především majitelé psů, ale i naprosto nepoužitelný co se právních norem a zákonů týče, je děravý jako cedník. O právní stránce tu mluvit nebudeme, nejlépe to zpracovala Mgr. Straková ve Zvířetníku Neviditelného psa, co odstavec to chyba nebo nedomyšlenost. Organizátoři petice Jeden Metr a lidé, kteří pod ni připojili své podpisy a podpořili petici i svou účastí na pondělní demonstraci, návrh zákona č.805 odmítají jako celek. Chtěl-li by je někdo napadnout, že to dělají z touhy po maření vzniku zákona o odpovědnosti a prevenci vyplývající z chovu psů, měli by být informováni o jednání s poslankyní Buzkovou, která připravila návrh zákona č. 807 o chovu a držení nebezpečných zvířat. Semináře se zúčastil i poslanec Kořistka se svou svitou, ale odmítal jakékoliv věcné připomínky z řad odborné veřejnosti - veterinárních lékařů, představitelů ozbr. složek či kynologic. organizací. Stojí tu vedle sebe dva zákony a dva navrhovatelé, jeden je ochoten přistoupit k dalším konzultacím, aby zákon postihoval všechny formy nebezpečných zvířat, u psů především při průkaznosti nebezpečného chování - to je zákon poslankyně Buzkové. Naopak poslanec Kořistka a poslankyně Šojdrová až po demonstraci začali vypouštět do světa věty typu: Můžeme se nějak dohodnout. Možná ti menší psi... Nevěřte jim! Jde jen o pokus rozestavit lidi do dvou táborů a poté přednést zákon v Poslanecké směmovně v plném znění.
Buďme tolerantní k těm, kteří nemohou za to jaké mají pány, hoňme k odpovědnosti ty, co si je pořídili. Ale nejen je, hoňme také nekompetentní pracovníky, rodiče drzých a vandalských dětí, piráty silnic, nezodpovědné lékaře atd. Ale nekřičme zlobu na němé tváře, na jediné opravdové přátele člověka, kteří s tím svým jsou ochotni zůstat do poslední chvíle, když už se k nim všichni obrátí zády, k těm kteří pro svého pána a jeho rodinu jsou připraveni dát to nejcenější - život! Ne to není žádné klišé, to je pravda, kterou si mnozí z nás neumí a ani nechtějí přiznat!

Přečtěte si Kořistkův návrh. Váháte-li nahlédněte do Zvířetníku, kde je zákon precizně rozebrán. Petice JEDEN METR skončila v den, kdy bylo o návrhu zákona hlasováno v PS. Děti mohou své čtyřnohé kamarády podpořit alespoň morálně DĚTSKOU PETICÍ
, ta zatím platí stále, protože snahy o udržení davu v hysterikém stavu spíše narůstají.
Za všechny psy děkuje
redakce


Berte jim chléb, jen ne hry!
Všude se mluví jen o ČT, dav dostal zase směr. Tím nechceme zlehčovat odvahu postavit se vedení, jsou-li zaměstnanci přesvědčeni o správnosti své věci, ani podporu občanů. Je nicméně zarážející, že lidé jsou schopni jít demonstrovat, když mají pocit, že jim někdo bojkotuje vlastně zábavu (i když televize samozřejmě není jen o zábavě), ale když jim někdo sahá na živobytí, zdražuje apod., když se na ně valí nesmyslné nároky jejich vlastních šéfů, jen po straně brblají a skutek utek. No, nikdo to zatím jinde nezorganizoval a také by to nebylo tak vidět, takže výsledky by se nejspíš také nedostavily. Ale je přinejmenším zvláštní, že lidé více stojí za dobrem pro média než dobrem vlastním či své rodiny. Ještě je tu Ambrož
Jakoby nestačila Barbora a Mikuláš, chodil 7.prosince Ambrož. Divný chlapír s černou homolovitou čepicí,í a bíle zahaleným obličejem i postavou. V jedné ruce metlu polepenou papírem, v druhé uzlíček, ze kterého rozhazoval sladkosti. když je děti chtěly sebrat honil je s napřaženou metlou.

Městem bude chodit Mikuláš
5.prosinec, jak ví především každé malé dítě, je spjat s mikulášskou nadílkou, třebaže jeho svátek připadá až na den další. Podobně jako Štědrý večer se oslava koná v předvečer významné církevní události.
Sv. Mikuláš byl dříve považován za patrona šťastného manželství, ochraňoval mořeplavce, mlynáře a obchodníky. Dnes by se měl zvlášť u těch posledních co ohánět, i když podle toho, co se děje při opravdu velkých obchodech by člověk začal věřit, že nad některými nehoráznostmi opravdu bdí nějaký ochránce.
Sv. Mikuláš, o kterého tu běží však byl podle pověstí dobrotivý muž, biskup z Myry, který raději dárky rozdával než přijímal a vytvořil onu tradici vážící se k jeho svátku.
Vylovte vzpomínku jaké to bylo, když jste dychtivě a zároveň ustrašeně, očekávali příchod bělovlasého, vousatého starce, čerta a anděla. Nadělte dětem, ale nezapomeňte na dospělé členy rodiny a přátele, dejte jim nějakou drobnost, která symbolizuje vánoční čas. Určitě je potěšíte, připomenete jim, že i oni se kdysi tak krásně báli.

zo


Nezapomeňte na barborku!
4.prosinec je svátkem všech Barborek, Bár prostě Barbor. Neodmyslitelně k němu patří řezání třešňových větviček, které někomu zvěstují zda se v příštím roce vdá, někomu zda bude mít v novém roce štěstí. Musí ale vykvést nejpozději na Štědrý den.
Dříve se sv. Barbora slavila obdobně jako dnes Mikuláš.
Šlo o tajemnou bytost, nadělující dětem do punčochy. Za Barboru se převlékaly mladé dívky. Oblékly si bílé dlouhé šaty, pomoučily si obličej nebo si přes něj přehodily závoj, rozpustily si vlasy a na ně posadily zelený věnec-symbol čistoty a nevinnosti. Mohlo jich chodit i víc pohromadě. Metličkou vyplácely zlobivce a hodným rozdávaly cukroví a ovoce.

Adventní úklid.
Uplynulá neděle byla první adventní, začátek období křesťanských Vánoc. U nás se pojí především s křesťanskou tradicí a není nijak výrazně slavena. V sousedním Německu je za začátek vánočního období považována všeobecně. Vzpomínám, jak před lety vyprávěl můj tehdejší šéf o svých rodičích, kteří byli v Německu služebně na několik let. Jeho matka začala právě na první adventní víkend mýt okna a všechny ty úklidové práce, pekla cukroví apod. V nadšení, jak to pěkně stíhá, se pochlubila svým německým známým a ouha, dámy se divně koukaly, šeptaly si mezi sebou. Nakonec jí jedna z nich poradila, aby se koukla po okolních domech. To byl šok! V tom úklidovém zápalu si vůbec nevšimla, že všechny okna už jsou nejen umyté, ale i vyzdobené, že na dveřích visí věnce, všude svítí vánoční žárovičky atd. atd. Byla tam za špindíru! Větší hanbu asi česká hospodyňka v cizině nezažila. Samozřejmě, že byla příští rok mezi prvními, kdo měli hotovo a okukovala, kdo bude poslední.

zo

Konec jedné frašky?
V USA skončil, až do případných soudních tahanic, boj o prezidentské křeslo, který se však víc podobal handrkování na perském trhu. Buď jak buď, Američané mají co chtěli a my zase budeme odkoukávat, co tam nová vláda vymyslí. Zatím jsme se ještě nevzhlédli v naprostém ignorování volebního práva, jaké právě v zemi, kde se jím nejvíc ohánějí, předvedli. Je nepochopitelné, jak mohli zveřejnit poprvé vítěze prezidentských voleb v době, kdy do finálního dne podání volebních lístků zbývaly dva týdny. I kdyby se vědělo, že schází jeden hlas, přece nelze otevřeně lidem říci: "Na vašem hlasu nezáleží, my už jsme si to spočítali!" To byla zase jedna názorná ukázka americké "demokracie", ke které tolik lidí vzhlíží. Mějte oči otevřené! Myslete sami!

Zase jeden týden
Skončil týden, kterému sedne označení geriatrický, v kultuře máme geriatrické kosmonauty, v ulicích se hemžili geriatričtí voliči. Co nám ty "Lórinky" asi připravily za štěstí. Jistě, můžete namítnout, že každý je svého štěstí strůjcem. Nemyslím, že by byl každý občan takový kouzelník, který by to v případě voleb dokázal. Ostatně růžově to neviděli ani ti, na kterých průběh voleb závisel. Během hovoru s jednou volební komisí, přiznali, že to druhé kolo už vůbec nemá cenu: "Přijde pár důchodců a tím to končí. Ono to celé nemá význam, ani my ty poslance neznáme, tak co teprv lidi, jak si mají vybrat." Stačí?


Kájínkománie
Nechali jste se také chytit na udičku další laciné aféry, která již týden plní stránky novin a časopisů, papírových i internetových? Nepřipadá vám, že by se mělo psát o důležitějších věcech?
Mě i všem v redakci ano! Stačil by bohatě jeden dva články, o tom, jak jsou zabezpečené věznice či jaká korupce v nich panuje, ale nechápu proč se z vraha, který "posloužil" k vyřizování účtů dělá takové sousto. A co mě vysloveně vytáčí, když ráno otevřu v metru jejich "zadarmodeník" a vedle sebe jsou: dlouhý článek o Kájínkovi s palcovým titulkem a několika řádkový článeček o vrahovi, který vybil celou rodinu a dostal za to, na rozdíl od Kájínka, pouhých třináct let. O způsobu vyměřování trestů, o tom by se mělo psát. A takové praktiky nejsou jen u nás, pondělní Metro přináší, samozřejmě kromě Kájínka, zprávu o velkém zátahu na uprchlého trestance v Německu, který za pokus o vraždu, zneužívání dětí a znásilňování dostal pouhých 14 let. Zajímalo by mě čím může být běžnému občanu, nezapletenému do bůhvíjakých mafiánských spolků, nebezpečnější Kájínek, který dostal doživotí, než vrazi a násilníci, kteří se po uplynutí zlomku Kájínkova trestu opět potulují mezi námi a obětí může být kdokoliv z nás, z VÁS. Rozhodně se nebojím toho, že na mě bude čekat nájemný vrah, takovou nenávist jsem ve čtenářích zatím nevzbudila, ale že večer když jdu domů naší ulicí nebo kolem hřbitova mě někdo "za krk" skočit může, mi připadá docela pravděpodobné. Jestli se tedy v redakci nad něčím zamýšlíme, tak je to nad "metrem", kterým se vyměřují tresty. Zavražděný podnikatel má podle takového "metru" mnohem větší cenu než malé dítě nebo jakýkoli průměrný občan.

za redakci zo


Pojďte se demokraticky ušlapat!
Chystáte se v pátek 3.11. vyměnit plechový kabát za teplo hromadné dopravy? Zase jeden výkřik do tmy na Pražany chystá občanské sdružení Centrum pro dopravu a energetiku spolu s některými zastupitelstvími městských částí Prahy. Chtít, aby občané použili tento den hromadně hromadnou dopravu, je nápad nedomyšlený, jedině pokud tito navrhovatelé vzali v úvahu, že ho jen málokdo vezme za svůj, se dá jako prázdné gesto vzít. Jinak bychom byli svědky naprostého kolapsu dopravy, protože ta hromadná je již nyní víc než nedostatečná. Chcete-li se např. po sedmé hodině ranní dopravit do zaměstnání metrem ze zastávek od Kačerova směrem do centra, často musíte nechat ujet jeden až dva vlaky, abyste se do vagónu vůbec vešli, ale tito pánové a dámy hromadnou dopravu zrovna nevyužívají. Tak ať se lidičky cpou. Asi by jim někdo měl přečíst Mládkovu trilogii Úterý, nebudou pak potřebovat ani rady zahraničních "odborníků".

redakce


Halloweenské dušičky
Poslední říjnové dny patří v Americe Halloweenu, veškeré reje vyvrcholí poslední den měsíce, kdy se ulice amerických měst hemží především dětmi přestrojenými za zvířata, nadpřirozené bytosti apod. Třebaže je tento svátek spojován s Amerikou, má své základy na Starém kontinentu odkud ho do Nové země dovezli přistěhovalci. Původně šlo o zvyky starých Keltů, kteří si před příchodem kruté zimy snažili usmířit zlé duchy. Na obětní slavnosti se oblékali do kožešin, které dnes nahradili maškarní kostýmy.
Podobně vznikaly velikonoční zvyky, jako např. barvená vejce, které mají svůj původ opět v pohanských rituálech.
Z Ameriky si bereme tolik negativních vzorů a návyků, že by možná stálo za to, nahradit některý z nich právě jejich způsobem oslavy "dušiček". Spojení Haalloweenu se vzpomínkou na ty, co už tu s námi nemohou být, by bylo rozhodně příjemnější a více lidské, než pouhá "povinná" návštěva hřbitova, kterou ještě zopakujeme na Vánoce. Ono veselé vzpomínání totiž neznamená, že chceme znevážit památku svých blízkých, kdyby bylo na nich, jistě by si značná část vybrala spojení s hezkým a veselým dnem, než jen se sychravým počasím, kdy každá myšlenka hořkne a z mrtvých se stávají přízraky, které jakoby nikdy nebyly těmi, se kterými jsme trávili příjemné chvíle, smáli se, hráli si či milovali. Říká se ať žijí v našich vzpomínkách, ale právě takovými "dušičkami" je pohřbíváme znovu a znovu, a to že někdy žili, se zdá stále absurdnějším.

za redakci Z.O.


Včera navíc a hlavně zdarma!
Ptáte se co a kde? Po celé republice a pro všechny stejně. Zní to vám to moc pohádkově? Kroutíte nevěřícně hlavou, že vám nikdo nic nedal. Nedal, ale když jste se v neděli ráno probudili, nejspíš jste si řekli: "No jo, vždyť je teď o hodinu míň, tak tu máme navíc." Sice to tak vypadá, ale navíc nemáme nic, máme teď reálný čas a o tu hodinu jsme předtím přišli při přechodu na letní čas.
Nepřipomíná vám to tak trochu reklamy?
Dnes zdarma! Zdarma jednu navíc!
Už jste se určitě někdy nechali zlákat, i když rozum říkal: "Klid, nikdo ti zadarmo navíc nic nedá!" A byla to pravda, to navíc jste si zaplatili , bylo prostě v ceně, v lepším případě jste se na chvíli dostali na cenu původní nebo před některým ze stále častějších zdražení.
A čas vám nejen nikdo nedá, je to s ním ještě horší, ten se nedá ani koupit.

zo


  Glosujeme MMF
  Článek Dlažební kostky se házely i v roce 1969 v deníku Metro ze středy 11.10. je zajímavým pohledem samostatně myslícího čtenáře.

  Tahle atrakce nás už stála víc než hodně a namluvilo se o ní skoro také tolik. Za redakci si dovolím jen pár postřehů.

 • Národ se zase jednou sjednotil a "papouškuje" slovo od slova to, co mu ukázali v televizi, aniž by se zamýšlel dál nad svými soudy. Občas si někdo vidí na tu pověstnou špičku nosu a vysloví např. názor: "Teď všichni dojatě děkujeme policistům za profesionálně odvedenou práci a za pár dní jim budeme za jejich práci nadávat, stane se tak v momentě až nám dají pokutu nebo seberou techničák." Ano, tak to bude.
 • Úplně stejné to je s reakcemi na demonstrace: "Je to zběř, kriminálníci, na nucené práce s nimi." Říkali by to titíž občané o devastujících fanoušcích, kdyby např. naši fotbalisté nebyli tak rychle vypakováni z OH a přivezli zlato? Demonstranté jsou hovada, protože to dělají ze vzteku, fanouškové zůstanou fanoušky, protože je to u nich projev čiré radosti. Kolik asi z těch lidí, co zasypávají nejrůznější noviny těmito svými projevy solidarity, se už podobných nadšených uvítaček našich sportovců zúčastnilo? Kolik jich už táhlo ze Sparty nebo jelo fandit svému týmu vlakem? Podle některých to bylo první ohrožení Prahy od dob příjezdu sovětských vojsk. To máte všichni takové výpadky paměti? Na pomoc bratrů si vzpomenete a na to, co se tu dělo letos na oslavách Nového roku ne? Tehdy se nevrhali nadšení oslavovatelé na sanitky a policejní auta? Nikde nebyli střepy a nikdo nebyl zraněný?
  A to ani v případě fanoušků ani v případě novoročních oslav nebyly nikde policejní zátarasy. Jak by to asi vypadalo, kdyby fanoušky třeba nepustili na letiště přivítat "ty naše kluky", když přiletěli z Nagana? Ano, odsuzujte násilí, ale zameťte si před vlastním prahem. Samozřejmě Vy, kteří chápate širší souvislosti, Vás k tomu nevyzývám.
 • Směšné a k naštvání zároveň byly ukázky, jak odváželi účastníky MMF z Kongresového centra. Ha, ten šalamounský nápad, na který se prý nakonec přišlo - odvézt je metrem. Neříkejte mi nikdo, že to nebyla jedna z možných a hlavně připravených alternativ. Co bylo k naštvání? To, jak např. moderátor Novy ještě dodal, že se to vyřešilo tak, že metro bylo na dvě hodiny uzavřeno pro veřejnost a účastníci šťastně odjeli na recepci do Průmyslového paláce. Jaké štěstí, že si občan počkal dvě hodiny než mohl dojet domů na večeři, hlavně že mocní mohli už sedět na "žranici".
 • Stejně směšné byly i dohady, zda by vydrželo Kongresové centrum případné obležení demonstrantů. Dotazy "Měli byste dostatek jídla pro delegáty?" už z nás vážně dělají blbce. Věříte snad tomu, že si komunisté postavili takovýto komplex bez tajného východu, když je napojen na metro, má podzemní garáže a sousedí s magistrálou? Jistě, takový odchod by byl až krajním řešením, kdyby selhala doprava metrem, ale určitě by měli kudy odejít.
 • Poslední zamyšlení je nad tím, že když už tu je reálná obava z ohrožení bezpečnosti občanů předem, mají-li se občané takovému riziku vůbec vystavit?
  To je asi tak všechno, kdo je hodný a kdo špatný, na čí straně stát a komu děkovat si přečtete kdekoliv jinde.


  Spuštění JE Temelín nás zřejmě nemine. Jaké dopady, pomineme-li dohady o bezpečnosti provozu, může mít pro Čechy si můžete přečíst v článku Petra Havla v deníku Metro.
  Velkou cenu USA vyhrál Schumacher.
  Po dlouhé době se v Indianopolis na okruhu kde se jezdí série Indy-Car, jelo opět MS formule 1. Tato trať byla upravena z oválu Indy, přidáním segmentu trati uvnitř okruhu, takže vznikla trať na jedné straně velice rychlá (půlovál u tribun) a na straně druhé technicky náročná, kde je spousta zatáček a z tribuny není příliš dobře vidět. Ale teď již k výsledkům.
  Jak už zmíněno výše vyhrál s přehledem i po několika jezdeckých chybách M.Schumacher, jeho největší protivník Hakinen odstoupil s poruchou motoru. Druhý byl Barrichello před Frentzem. Tímto se stáj Ferrari bezpečně umístila na čelní místo v poháru konstruktérů, ale ještě jsou před námi dva závody a stát se může cokoli, takže se nechme překvapit. Protesty proti stále se zvyšujícím cenám pohonných hmot se šíří po celé Evropě. Po blokacích v Belgii a Velké Británii, hrozí dalšími v Německu, Itálii a Irsku. Ve Francii je po vládních nabídkách mezi motoristy klid.
  Britská armáda osvobodila šest rukojmích držených povstalci v Siera Leoně. Zneškodnila přitom 17 povstalců a zajala jejich vůdce.
  Západní Čechy v okolí Chebu mají za sebou druhou vlnu zemětřesení tzv. seizmický roj, sada otřesů místy dosáhla 3 stupně Richterovy stupnice. Seizmologové nevylučují další možnost dalšího zemětřesení.
  Dohoda o odškodnění nuceně nasazených by měla být podepsána mezi ČR a Rakouskem ještě letos. Na jejím znění pracují obě strany.
  V Austrálii si havárie letadla vyžádala 8 obětí poté, co pilot i cestující upadli do bezvědomí následkem nedostatku kyslíku v letadle. Automatický pilot navedl stroj bez života do pouště, kde spadl po dojití paliva.
  Děti mají před sebou poslední den prázdnin a poslední víkend, pak nastanou povinnosti. Linky důvěry jsou již teď obsazeny volajícími školáky, kteří mají z nového školního roku obavy. Příčiny jsou různé od strachu ze špatných známek a pak následných trestů rodičů, až po šikanu. Máte-li doma školáka, promluvte si s ním o nastávajícím školním roce, třeba se i dohodněte na tom, co budete od dítěte očekávat a jak ho případně odměníte za dobrou práci. Uklidněte prvňáčky. Buďte dětem skutečnými rodiči, ne zabezpečovateli základních potřeb. Vyplatí se to celé rodině, uvidíte.
  Pokud prezidentu Havlovi připomíná kauza Olovo praktiky StB, co potom občanům připomíná cvičení policistů v Milovicích? Těm, kteří minulý režim pamatují vyvstane při vyslovení Milovic před očima ruská okupační armáda, jejímž hlavním českým shromaždištěm byly právě Milovice. Jaké praktiky asi nacvičovali naši demokratičtí policisté? Jistě ne "sametové" zásahy proti demonstrantům. Aby se nám náhodou nezačala historie opakovat!
  Telefonátem na nejvyšší úrovni pokračovalo řešení sporu o spuštění JE Temelín mezi ČR a Rakouskem. Prezidenti se dohodli na přizvání odborníků, kteří by měli prošetřit stav JE a bezpečnost budoucího provozu.
  Oheň, který zachvátil budovu býv. pivovaru v Korunní ul. se podařilo zlikvidovat v ranních úterních hodinách. Škoda podle prvních odhadů přesáhla 50 mil. Kč. Nikdo nebyl zraněn ani ohrožen na životě. Zatím jsou stále odkloněny tramvajové trasy a ulice v místě požáru nejsou průjezné, není zde dovoleno parkování.
  Bude mít Rádio City kde vysílat?Tuhle otázku si během pondělního večera položili v Rádiu City několikrát. Důvodem je požár sladovny bývalého pivovaru v Korunní ulici, v jehož blízkosti má své sídlo i Rádio City. Kolem 22.00 hod. se už hasičům podařilo zdolat požár ve směru do Korunní ul., tramvaje jsou však dále odkloněny. Hrozí šíření požáru na druhou stranu do ulic Hradešínské a Sobotecké, tedy do vilové čtvrti, ve které mají své domovy někteří naši umělci - M.Horníček, F.Slováček s D.Patrasovou a další, tam by likvidace požáru byla obtížná vzhledem k špatné manipulaci hasičských vozů, v místy dost úzkých uličkách, také bohatý zahradní porost by šíření požáru ještě zvyšoval. Na boj s ohněm byli nasazeni hasiči z celé Prahy, kteří kromě likvidace ohně v místě pivovaru ještě kropí okolní domy, aby se na ně oheň nerozšířil, z těch byli obyvatelé již evakuováni. Nepředpokládá se, že by se oheň podařilo uhasit dříve než v ranních hodinách.
  Požár televizní věže Ostankino, který zasáhl ruskou metropoli včera, se podle místních zdrojů, již podařilo stabilizovat, přesto stále ještě hoří několik pater. Kotevní lana půlkilometrové věže, zůstala neporušena jen z 50%, názory na to, jestli se věž může zřítit, se různí. Rusové tvrdí, že nikoliv. Požár si vyžádal 4 mrtvé, 3 požárníky a jednu ženu. Na věži se v době největšího požáru pohybovala teplota až kolem 1500°C. Pro Moskvany havárie vysílače znamená také přerušení televizního a rozhlasového vysílání, znovuzprovoznění věže bude trvat několik týdnů.
  Boeingu společnosti KLM na lince Los Angeles-Amsterdam se krátce po startu utrhl kryt trysky motoru. Ten dopadl na zalidněnou pláž, naštěstí nikoho nezranil. Letadlu se po odpuštění paliva nad mořem podařilo přistát zpátky na letišti v Los Angeles.
  Šéfredaktor MF předal materiály ke kauze Olovo advokátní kanceláři. MF čelí obvinění M.Zemana, že text materiálu Olovo vypracovali její redaktoři Slouková a Kubík a ten byl pak nahrán do počítače Zemanova poradce. Odkud pochází nahraný text by měla zodpovědět odborná expertíza inkriminovaného počítače.
  Pětset příbuzných zemřelých námořníků ostře reagovalo na laxní přístup ruské vlády v čele s prezidentem Putinem. Byl odložen i smuteční obřad, názory na důvod odložení se různí.
  Od 15.července je pozastavena vízová povinnost mezi Finskem a Slovenskou republikou, která byla v platnosti od ledna letošního roku na základě zvýšeného přílivu Romů ze Slovenska, kteří si vylepšovali finanční situaci pobíráním azylových poplatků. Zákon o cizincích z 10.července, zrychlil vyřízení žádostí o poskytutí azylu a díky tomu se snížila i poskytovaná finanční podpora, takže cestovat za tímto účelem do Finska se již Romům nevyplatí.
  Při dalším šetření v případu havárie Concordu byl nalezen na startovací dráze kus plechu, o který se zřejmě rozřízla pneumatika na podvozku letadla, následně došlo k proražení palivové nádrže. Zda se jednalo o náhodu nebo nastraženou věc, není známo. V souvislosti s touto havárií není bez zajímavosti vzpomenout, že v roce 1974, kdy bylo letiště Charlese de Gaulla slavnostně otevřeno, psali obyvatelé okolních obcí petice proti jeho otevření, ještě zajímavější je, že piloti označili nové letiště za veřejného nepřítele bezpečnosti civilního letectví.
  MMF nám nejen vysává státní pokladnu na přípravu své zářijové exhibice, ale začíná se plést i do už beztak zoufalé sociální politiky. Věští nám vzrůst hospodářského rozvoje, samozřejmě díky zahraničním firmám a zároveň vzrůst nezaměstnanosti, na její pokles má jediný recept - reformu sociálních dávek. Jak to zní v českém překladu? Nedávejte Čecháčkům žádné podpory, jen ať makají na nás a naše firmy, u Vás se to projeví hospodářským růstem o nějaké 2%, ale o kolik to bude procent u nás!
  10 000 želviček ohroženého druhu , namačkaných v lepenkových krabicích nalezla policie na římském letišti. Byly určeny obchodníkovi, který za jednu želvičku platil 1 dolar, tržní cena je mnohonásobně vyšší, cena ohroženého druhu ze strany zákona ještě vyšší. Doufejme, že se za takový obchod pořádně "prohne". Denně totiž umírají tisíce zvířat, distribuovaných z rozvojových zemí, cestou k obchodníkům, protože není dodrženo ani minimum zásad pro přežití takového transportu. Jsou bez vody, podchlazeni v zavazadlových prostorech letadel nebo naopak přepřáti díky uvěznění v neprodyšných přepravkách na lodích apod.
  Možná budeme mít své "vietnamské veterány". Senát schválil novelu Ústavy pro vstup ČR do NATO, předmětem jednání bylo vysílání našich vojáků do ciziny. Máme tedy reálnou možnost mít své vlastní současné válečné veterány. Psychiatři si můžou mnout ruce, budoucnost patří novým klietům. Jestli nějací budou! Britský tým nyní školí naše velení armády v pěchotní taktice. Na co jiného se také důvěřiví Čecháčkové mohou hodit jiného. Uvidíme s jakým jásotem se budou všichni, kteří schalovali přestup naší republiky z jednoho paktu do druhého, loučit se svými dětmi až je NATO povolá kdoví kam. Jestli ti, kteří otvírali šampaňské při podpisu smlouvy, budou otvírat další láhev při takové události nebo poběží schánět protekci, aby ten jejich kluk nikam nemusel? Škoda, že většina těchto "pronatovců" je ve věku, kdy si službu ve spojenecké armádě nebude moci vyzkoušet na vlastní kůži. Měli by jít všichni do jednoho!
  Česká vláda uvažuje, zda požádá Mezinárodní měnový fond a Světovou banku, aby se podílely na krytí nákladů spojených s připravovaným kongresem. Na jeho zabezpečení, především v souvislosti s předpokládaným příjezdem několika desítek tisíc demonstrantů, chybí státu 50 mil. Kč. Rozhodně by tyto kolosy přispět měly, nevím, kdo z nás touží potom, aby do toho šly další naše daně, které by se mohly využít daleko lépe nebo aby se republika zase ještě víc zadlužila, možná to uškudlí ze školstí či zdravotnictví, tam už si na to zvykli.
  Kouření škodí zdraví nikoli peněžence vašich dědiců, alespoň v USA. "Pouhých" 145 miliard dolarů místo požadovaných 154 miliard přiřkl miamský soud obětem kouření. Pět amerických tabákových firem bylo k této pokutě odsouzeno na základě toho, že prý oběti nebyli dostatečně informováni o škodlivosti kouření cigaret. Cigaretové koncerny se budou proti tomuto rozsudku odvolávat, ani se není čemu divit. Další americká fraška na vážné téma bude mít ještě pokračování.
  Dluhopisy jako kompenzace škod způsobených suchem?
  Vláda připravuje vydání dluhopisů, které prý mají pokrýt převážnou část nákladů na likvidace škod způsobených suchem. Protože momentálně pro změnu stále prší, dočkáme se nejspíš i dluhopisů za budoucí shnilotiny. Půjde-li to takto dál budeme mít dluhopisy asi na všechno, když už si neporadíme ani s pouhými 14 suchými dny. Anebo si s nimi stát poradil víc než dobře, nakonec už za komunistů se neustále zdražovalo kvůli nepřízni počasí pro naše zemědělství, třebaže jsme již tehdy poroučeli slunci, větru...
  KSČM a Liberární institut jsou proti zavedení vízové povinnosti s Ukrajinou, podle nich tento krok neovlivní situaci na trhu práce, ale naopak zvýší náklady stavebních podniků. MF naopak věří, že tento postup urychlí vstup ČR do EU.
  A co si myslí náš deník? Že pokud by šlo jen o stavební dělníky, pak je možné, že se tím trh práce nijak nezmění. Pánové či soudruzi zapomínají na jeden důležitý aspekt, že dnes jsou v naší republice tito dělníci s celými rodinami, od dětí až po dědečky a babičky. Vidíte je všude a narážíte na ženy i muže ukrajinské národnosti i v profesích, kde pro neznalost jazyka a jasnou neodbornost nemají co dělat, jsou ale levnější, tak tyto místa dostali. K čemu je vám prodavačka např. v trafice, která vám nerozumí, a protože nezná latinku, ani neví jaký časopis chcete. Stáváte se tak nechtěně Vy cizincem ve vlastní zemi a složitým ukazováním se dohadujete, co si chcete koupit. Nebo k čemu je recepční v podniku, která neumí jediné české slovo a tak vás nechce vpustit bzučákem, protože nerozumí, kam jdete a ani neví jestli tu takový podnik sídlí. Takových případů denně přibývá a naši nezaměstnaní nemají šanci. Podíváte-li se na inzeráty, téměř nikdo z Ukrajinců již nehledá podřadnou práci. Stejně jako jejich děti, ty co tu vyrostou, vedle českých dětí a chodí u nás na střední a vysoké školy, určitě po skončení studia nepůjdou kopat výkopy a mýt podlahy. To zbyde na nás Čechy. A to nemluvíme o vzrůstu kriminality, to už ale je zase jiná věc. P.S. Věděli jste, že Annonce už u nás vychází v ruštině?
Přehled starších aktualit:

 • 17.10. uplynulo 80. let, od narození jednoho z největších a nejoblíbenějších českých herců - Rudolfa Hrušínského. V rolích mladíčků i charakterních rolích, často bručících pánů za zenitem, provázel divadlem, filmem i televizí několik generací diváků, příznivců jeho "úsporného" herectví. (zemř. 13. 4. 1994)

 • Desetibojař Roman Šebrle "převzal štafetu" za indisponovaného Tomáše Dvořáka a vybojoval na OH stříbrnou medaili.
 • Komise zrušila diskvalifikaci Martina Doktora a uznala jeho jízdu v závodě na 500 m.
 • Oštěpař Železný se zasloužil o další zlato pro ČR.
 • Tomáš Dvořák bojoval i se zdravotními problémy.

 • V sobotu uplynulo 60.let od narození herce Petra Čepka.
 • Blokáda odložena kvůli MFF.
 • Blokádou hrozí i čeští dopravci.
 • V pátek Rakušané opět blokovali hraniční přechody jako protest proti spuštění JE Temelín.
 • V pátek 15.září v australském Sydney začala olympiáda.
 • Odešel král fóru - J. Sovák
 • K.Annan zahájil ve čtvrtek 7.září Summit milénia.
 • Zdravotní stav ved. ÚV ČR Karla Březiny je podle lékařů uspokojivý.
 • Blokáda na franc. rafineriích pokračuje, vláda nehodlá ustoupit.
 • Olympijský oheň popálil nositelku.
 • Zástupci něm. Ministerstva život. prostředí zahájili jednání s českými experty ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ohledně Temelína.
 • Na majitele internet. stránky nabízející k prodeji Hitlerův Mein Kampf bylo podáno trestní oznámení. Hrozí mu až 8 let vězení.

 • Západní Čechy mají za sebou zemětřesení.

 • Mezinár. zatykač byl vydán na bývalého ředitele SIS M.Lexu.

 • Prezident Havel odletěl na summit tisíciletí OSN do USA.
 • Za havárii Concordu mohla lamela, která pocházela z jiného letounu. Měl jím být DC-10 americké společnosti Continental Airlines.
 • Otázku Temelína chce Rakousko projednávat v Evropském parlamentu. Estonsko vyhostilo 2 ruské diplomaty poté, co byli obviněni ze špionáže.
 • Za přestupy fotbalistů se nebude platit, alespoň za ty, kterým je nad 24 let. Ti se budou muset novému klubu upsat minimálně na 1 rok.
 • Vízová povinnost mezi Ruskem a dalšími státy bývalého SSSR byla vyhlášena kvůli zvýšení bezpečnosti před teroristickými útoky, především Čečenců.
 • Vláda schválila Zákon o veřejném zdravotním pojištění, jedním z bodů je možnost pojištěnců kontrolovat stav pojistného.

  • Německý soud odsoudil tři neonacisty za vraždu německého občana mosambického původu.
  • V Johanesburgu začala Konference o rasismu.
  • Prezident Clinton na návštěvě v Kolumbii řeší problematiku drog, USA by na program jejího potírání mělo přispět částkou 1.3 mil. dolarů.
  • V neděli propustili filipínští terorisé 4 rukojmí, v pondělí ještě jednoho turistu z JAR. O propuštění se zasadila lybijská vláda, která udajně zaplatila i výkupné. Teroristé drží ještě dalších 6 cizinců a 12 filipínských občanů.
  • Odpůrci MFF, kteří během pátku a soboty drželi protestní hladovku, dnes rozdávali na Václavském nám. jídlo bezdomovcům.
  • Čeští učitelé mají naději na zvýšení platů od r. 2001, měsíčně by si měli polepšit asi o 1500,- Kč. To alespoň slibuje vláda v čele s M.Zemanem.
  • Polská římskokatolická církev se ve svých božích stáncích kaje z tolerování antisemitismu.
  • Volby v Libanonu zřejmě nepřinesou žádné velké změny, zvláště po tvrzeních, že nejsou ani demokratické, naopak, že jsou ovlivňovány zvenčí.
  • Premiér Zeman prohlásil, že za Olovem stojí konkrétní instituce. Do konce vyšetřování mají pozastaveny funkce pánové Šíma a Šarapatka, na které se v souvislosti s případem poukazovalo.
  • V řecké provincii byl vyhlášen vyjímečný stav díky šířícím se požárům, při kterých už přišli o život 4 lidé.
  • Loď převážející po Nilu domů školáky se potopila pro přetížení způsobené nákladem zeměď. produktů
  • OSN nepozvalo na náboženský summit dalajlámu, protože prý i tak je zázrak, že tolik představitelů náboženství pozvání přijalo.
  • Vláda ČR rozhodla o rozdělení 370 mil. Kč mezi válečné veterány 2.svět války, příp. jejich vdovy.
  • Kauza Olovo skončí zřejmě "čistkou" vládních zaměstnanců.
  • Část pozůstalých po obětech z ponorky Kursk se s nimi ve čtvrtek symbolicky rozloučila vhozením věnců do moře. Další část pozůstalých stále žádá nejdříve vyzvednutí ostatků a potom obřad.
  • Zavedení euro korun dělá starost němec. bankám. Od r. 2002 by mělo nahradit dosavadní marku. Podle bankovních odborníků je to v tak krátkém čase neproveditelné.
  • Havárii Airbusu nikdo nepřežil.
  • Greenpeace požaduje na české vládě zvážení spuštění Temelína. Jako důvod udává nepovolenou metody opravy reaktorové nádoby před 4 lety. Podle vlády již byla nádoba bezpečně opravena.
  • OSN projednává nový způsob provádění mezinár. mír. operací, chce zajistit efektivnější postupy i vojenské jednotky.
  • Kauza Olovo nebude zřejmě kvalifikována jako trestný čin, protože je znám pouze soupis plánu nikoli realizace.
  • Hurikám Debby míří na Kubu a odtud možná na Floridu.
  • Havárie ruské jaderné ponorky stále nezodpovězena. Co tají ruská vláda?
  • Polský prezident Kwasniewski byl zproštěn obvinění ze spolupráce s tajnou policií v komunistické éře, může se proto zúčastnit budoucích voleb. U se soudu objeví, ze stejného důvodu i bývalý prezident Lech Walesa.
  • E.Šírek šéf Služby pro odhalování korupce má být uvolněn z funkce.
  • Další bomba vybuchla tentokrát v Kašmíru.
  • Senát vrátil návrh novely Zákona o pozemních komunikacích.
  • Po záplavách hrozí v Indii epidemie, paradoxně z nedostaktu vody, ovšem pitné.
  • Po 4. útoku ETA ve Španělsku propukly demonstrace občanů proti nepokojům. K některým vyzývá sama ETA.
  • Polský prezident před lustračním soudem. Bude-li usvědčen, že za komunismu spolupracoval s tajnou policií, hrozí mu 10. letý zákaz učastnění se veřejného života.
  • Do konce září mohou naši turisté cestovat bez víz do Bosny.
  • FBI radí (momentálně nepátrá), informuje - naše policisty, jak zvládnout bezpečnost během MMF.
  • 7 stupňů Richterovy stupnice dosáhlo zemětřesení v Mexiku, nejvíce postižené je hlavní město Mexico City. Nejsou hlášeny oběti naživotech.
  • Prezidentem hospodyň by se dal nazvat současný polský prezident. Pro jeho znovuzvolení je 57% žen, z toho nejvíc žen v domácnosti.
  • Amerika zápasí s lesními požáry.
  • Stávající živnostenské listy platí jen do konce roku, na základě novely Živnostenského zákona se budou od nového roku vydávat nové, s upřesňující obory jednotlivých podnikatelských aktivit.
  • "Hořká čokoláda". Kontroverzní kniha Pirki Virainové o sexuálním zneužívání dětí a incestu vyšla v Indii.
  • Britská vláda vydala zákon o kontrole emailových zpráv. Důvodem je zachycení kriminálních akcí. Podnikatelé i soukromé osoby se bouří. Mají obavu z vyzrazení obchodních tajemství i z porušování osobní svobody.
  • Vláda zamítla referendum o Temelínu, dále zamítla novelu VŠ zákona, která měla dovolovat státním VŠ účast v obchodních firmách s tím, že by v nich využívaly peníze ze státního rozpočtu.
  • Ukrajinci budou mít pré, vláda schválila novelu cizineckého zákona, která ulehčuje získání povolení k trvalému pobytu a naopak policii snižuje možnost vyhoštění nežádoucích osob.
  • Vstup ČR do EU by se mohl uskutečnit už v r.2003, alespoň tak soudí britský ministr zahraničí R.Cook.
  • Při koupi osobního počítače Vám možná časem odpustí DPH v rámci připravovaného vládního programu na podporu internetu.
  • Rakousko by mělo odškodnit nuceně nasazené Čechy stejně jako Německo.
  • Organizace pro ochranu lidských práv shromáždila dostatek důkaz. materiálů k zahájení trestního stíhání S.Husajna.
  • 60% dotázaných občanů ČR hodnotí opoziční smlouvu mezi ČSSD a ODS negativně, vidí v ní přínos pro politické strany nikoliv pro demokracii a občany.
  • Vládní výbor pro evropskou integraci zkoumá připravenost vstupu ČR do EU.
  • Nechlubte se svými výdělky, nechávejte doma svítit, radí MV občanům ČR, jak nelákat bytové zloděje.
  • V Praze se chystají silné demonstrace během zasedání MMF, podle ankety ČTK, budou nejsilnější v centru města.
  • Milion liber na podporu vstupu ČR do EU vyčlenila ze svého rozpočtu Velká Británie. Peníze budou použity především v legislativě.
  • Zeď z Matiční ulice se přestěhovala do ústecké ZOO, kam jinam také patří ohrožený druh? Tak je popsána na informační cedulce.
  • Klausovy narážky na správu EU ve smyslu přirovnávání k SSSR velmi pobuřují jejího komisaře G.Verheugena. Mohou prý ČR jen ztížit vstup do EU.
  • Poslanecká imunita by již neměla bránit policejnímu vyšetřování poslanců. Parlament však bude mít dál právo vetovat žádost policie o vydání poslance soudu.
  • Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve 3 případech, že ČR porušila ve vztahu ke svým občanům Evropskou úmluvu o lidských právech.
  • Vláda neschválila návrh zákona o nájemném, nový návrh má být zpracován do 31.října letošního roku.
  • Německá Spolková rada odsouhlasila přiznání náhrad totálně nasazeným a vězňům z koncentračních táborů.
  • Podle posledních součtů má ČR 10.273.000 obyvatel, podle statistiky se počet obyvatel v každém roce snižuje o 10.000.


 • Zpět na hlavní stranu
  Aktuality:
  Hlavní stránka Kaktus Kultura Relax Zvířata Bydlení Technika Děti
  redakční mail ©webmaster

  * Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *